Nahrávka ze světa médií ukazuje, jak se žádá o podporu ruské propagandy

Slovenský časopis Zem a Vek se profiluje jako alternativní magazín, jenž zveřejňuje “informace, které vám ostatní média zamlčí”. Vychází v nákladu 25 tisíc výtisků a jeho tvůrci tvrdí, že se umí uživit i bez reklamy, jen díky podpoře čtenářů. Aktuálně zveřejněný článek Antona Šechovcova s názvem “Putinovi spojenci ze slovenské krajní pravice, případ Zem a Vek” (originál zde ») však ukazuje něco jiného. Že si tvůrci řekli o podporu přímo v Moskvě.

Zem a Vek, obálka, o které se na Slovensku hodně mluvilo. Repro: Zem a Vek

Zem a Vek, obálka, o které se na Slovensku hodně mluvilo. Repro: Zem a Vek

Ukrajinský odborník na extremistická hnutí Šechovcov, který působí v Legatum Institute, ve svém textu rozebírá uniklou nahrávku, na níž je zachycený rozhovor šéfredaktora časopisu Tibora E. Rostase, spoluzakladatele periodika Dušana Budzáka a dnes už bývalého ruského velvyslance na Slovensku Pavla Kuzněcovova.

Schůzka se odehrála na ambasádě v květnu 2014 a vznikl během ní rozhovor, který redakce zveřejnila. Následné červnové vydání bylo opatřeno obálkou s tváří nacistického vůdce Adolfa Hitlera a velkým titulkem o nacistických kořenech Evropské unie. Podtitulek hovořil o slovanské vzájemnosti.

Šéfredaktor Rostas v úvodu k rozhovoru s Kuzněcovovem napsal, že jeho časopis nikdo cizí neplatí. “Zavázáni jsme výhradně našim čtenářům,” uvedl například.

Jenže záznam celého rozhovoru, tedy i toho, co bylo nahrané po oficiální části interwiev, unikl na sítě, na server Uložto.sk jej zavěsil anonym (nahrávka zde »). Dokládá, že se redaktoři Z&V během rozhovoru off record neformálně poptávali Rusů na možnost “podstatně užší spolupráce”.

Šechovcov z Legatum Institute ve svém textu rozebírá jednak pohled diplomata Kuzněcovova na ruskou zahraniční politiku, dále také právě pokusy redaktorů navázat spolupráci.

Rostas se Kuzněcova na záznamu ptá, zda si myslí, že by v Rusku existoval “zájem podporovat na Slovensku osoby či média, kteří by se snažili informovat čtenáře a zapojovat je do toho, jak výhodná a vhodná by byla vzájemnost”.

“Náš zájem jako média by určitě byl. A nejen média, ale i o politickou sílu, která zatím reálně v parlamentu není,” uvedl Rostas.

Snímek ze setkání šéfredaktora Zeme a Veku Rostase v diplomatem Kuzněcovovem. Repro z blogu Antona Šechovcova

Snímek ze setkání šéfredaktora Zeme a Veku Rostase v diplomatem Kuzněcovovem. Repro z blogu Antona Šechovcova

Kuzněcov reagoval v tom smyslu, že Rusové podporují a budou podporovat právě taková hnutí a organizace, které usilují o posílení vztahů s Ruskem. Dokonce tvrdí, že bylo chybou, že se Rusko vzdalo praxe vměšování do vnitřních záležitostí jiných států. Připomínáme, že se rozhovor odehrál před létem 2014, kdy se naplno rozhořely boje na Ukrajině.

Redaktoři se od diplomata mimo jiné dozvěděli, že Moskva má zájem podporovat projekty, které zrcadlí ruskou politiku, ruské pozice. Kuzněcov udává konkrétní příklad – prokremelskou stanici Russia Today, která je prý první etapou. “Mohu napsat – a rád napíši – do Moskvy lidem, kteří se takovými věcmi zabývají, prosbu a doporučení, aby kontaktovali váš časopis a rádio s relevantními ruskými strukturami,” řekl redaktorům. Mají prý dát na papír, co by od ruských mediálních koncernů potřebovali, pokud jde o možnou spolupráci.

V září toho roku dochází v ruské diplomacii k výměně a Kuzněcovova na Slovensku střídá Alexej Fedotov. Také s ním naváží lidé ze Z&V spolupráci. “O tom sice neexistuje přímý důkaz, avšak – tento kontakt vedl ke zviditelnění Zeme a Veku (a také jeho autorů) v ruským mezinárodních i domácích médiích,” upozorňuje ve svém článku Šechovcov.

Ruská média si ovšem vybírala, co citovat. Paradoxně je třeba nezajímala Rostasova iniciativa z roku 2015, kdy oznámil, že bude sbírat podpisy nutné pro konání referenda o vystoupení Slovenska z NATO.

Mohlo by vás zajímat:

» Databáze proruského obsahu od A do Z
» Zeman a Klaus. Putinovi lidé, to se na západě ví
» Do nitra ruské propagandy: Jsou rychlí, Ukrajinu nahradila Sýrie
» Žebříček Čechů, kteří slouží Putinovi: První pětice
» Žebříček Čechů, kteří slouží Putinovi: Druhá pětice

Velvyslanec Fedotov podle analytika seznámil Rostase i Budzáka s editorem ruského žurnálu Mezinárodní vztahy Armenem Oganesjanem. Jde o časopis, který je oficiálně propojený s ruským ministerstvem zahraničí, v čele představenstva sedí sám šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

V červnu 2015 se redaktoři Z&V vypravili jednat do Moskvy, kde  v redakci Mezinárodních vztahů u kulatého stolu představili myšlenku tvorby mediálního domu. Kromě zástupců médií a nevládních organizací byli na setkání i zástupci vládních struktur, k partnerství se přihlásil i Svaz výrobců ropy a plynu v Rusku, podotýká ve svém textu Šechovcov.

Návštěva v Moskvě měla mimochodem dohru v domovské redakci Zeme a Veku. Časopis opustil známý slovenský novinář Ľubomír Huďo. Svůj odchod zdůvodnil tím, že o cestě kolegů do Moskvy nevěděl a nesouhlasí s ní; podle něj vrhla na celý časopis špatné světlo. “Já si pro názor nechodím na velvyslanectví jiné země. A neberu od nikoho peníze,” řekl během rozhovoru ve Slobodnom vysielači.

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf