NAKIT povede právník, který se zapletl do nadržování zlodějům

Ministr Rakušan tvrdí, že o jeho odsouzení nevěděl.

Ministerstvo vnitra s platností od 1. ledna 2023 svěřilo řízení Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) Vladimíru Chrásteckému. Muži, který byl odsouzený za nadržování zlodějům.


Ilustrace: Shutterstock

Vladimír Chrástecký má nahradit Vladimíra Dzurillu, který v čele NAKIT končí s koncem roku. Informace Neovlivní.cz potvrdil ministr vnitra Vít Rakušan. “Pan Chrástecký bude pověřený řízením, na funkci poběží výběrové řízení,” uvedl ministr.

Jak dlouho Chrástecký ve funkci setrvá, to není jasné. Jak Rakušan dodal, výběrové řízení zatím vypsané nebylo.

Právník Chrástecký, který dnes v úřadu vede legislativní sekci, byl přitom před lety odsouzený v kauze nadržování zlodějům. Šlo o to, že ještě coby úředník ministerstva spravedlnosti doporučil tehdejší ministryni Kovářové, aby podala stížnost pro porušení zákona ve prospěch dvou odsouzených zlodějů. Nástupce Kovářové Pospíšil vzal sice po svém nástupu stížnost zpět, oba zloději už ale byli venku a uprchli ze země.


NEPŘEHLÉDNĚTE: Chytrá karanténa byl jeden velký státní podvod


Ministr vnitra Rakušan nyní říká, že o problému Chrásteckého netušil. A jeho nominace byla podle něj věcí Pirátů, kteří mají v resortu i ve vládě na starost agendu IT. “Já to vůbec nevěděl. NAKIT řeší náměstek od Pirátů, i vzhledem k tomu, že přejde pod digitální agenturu k Bartošovi,” uvedl Rakušan.

A na adresu Chrásteckého pak dodal: “Jestli je to ale takhle, tak by určitě neměl být ředitelem.”

Piráti se zatím k případu nevyjádřili. Stejně jako zatím na dotazy neodpověděl Vladimír Chrástecký. On sám se pokusil pravomocný rozsudek za nadržování zlodějům po letech zvrátit, Robert Pelikán v roli ministra spravedlnosti ale odmítl podat stížnost pro porušení zákona v jeho prospěch.

Personální vyztužení státních úřadů zabývajících se IT a digitalizací mělo být jednou z priorit zejména pirátských členů Fialovy vlády. Digitalizace státu je totiž stále v tristním stavu. O fungování specializovaných aplikací spravovaných úřadem NAKIT pak nejlépe vypovídá Tečka spojená s očkováním proti covidu, eRouška či systémy k registraci na očkování, které v kritických okamžicích epidemie nefungovaly.

Ivan Bartoš slibuje situaci zlepšit vytvoření digitální agentury, kterou má začít budovat od příštího ledna.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email