Bude šťára, schovej peníze. Vlivný člen ODS dostal echo

V příběhu olomoucké razie se objevilo nové jméno z politiky. Deník Neovlivní.cz zjistil, že se kriminalisté zaměřili na vazby ústředních postav příběhu – policisty Kadlece a podnikatele Kyselého – na prvního náměstka olomouckého primátora Martina Majora. Zajímají je mimo jiné dva hotovostní vklady na Majorův účet v Komerční bance.

Občanský demokrat Major je oním politikem, kterého zmiňují v odposlechnutých rozhovorech policejní důstojník Karel Kadlec a podnikatel Ivan Kyselý v souvislosti s “úklidem” stovek tisíc korun, které byly vloženy na konto v Komerční bance. Byl to Martin Major, kdo loni v listopadu a letos v lednu ve dvou částkách složil na účet v hotovosti celkem půl milionu korun.

Martin Major. Foto: Magistrát města Olomouce

Martin Major. Foto: Magistrát města Olomouce

Kadlec s Kyselým řešili tyto peníze na dvou schůzkách: 13. března 2015 policista podnikatele informoval, že policie dostala od banky údaje k těmto transakcím. A 21. května pak Kadlec Kyselého nabádal, aby si náměstek primátora peníze vybral, protože policie se o něj zajímá v jedné z kauz spojených s olomouckou radnicí.

“Dále podezřelý Karel Kadlec vyzývá podezřelého Ivana Kyselého, aby řekl Martinu Majorovi, že mu peníze nezablokují, že to je předčasné, ale aby si je vybral, což podezřelý Ivan Kyselý skutečně dne 22. 5. 2015 učinil na schůzce s Martinem Majorem v restauraci Potrefená Husa, kde ho podrobně instruoval, jak s těmito penězi naložit a že se má chovat opatrně,” stojí v jednom z dokumentů policejního spisu k olomoucké razii.

Martin Major v rozhovoru pro Neovlivní.cz potvrdil, že peníze na účet skutečně skládal. Šlo podle něj o půjčku od rodičů. To, že jej ústřední postavy olomoucké kauzy zmiňovaly ve svých hovorech, jej podle jeho slov šokovalo.

“Byly to peníze od rodičů, v té době jsem se chystal koupit nějaký pozemek, celkem jsem si na to půjčil 700 tisíc a vše jsem transparentně uvedl v majetkovém přiznání,” uvedl náměstek primátora.

Hlavní zjištění k razii:

» Čtyři obvinění po olomoucké razii: O jaké kauzy jde
» Kauzy v Olomouci se měly ohýbat nejméně pět let
» Policie podezírá olomouckého hejtmana z podplácení
» Šéf kriminálky Pospíšek skončil. Jaká je jeho role v příběhu?

O Ivanu Langerovi:

» Nová fakta: Policie hledala u Langera věci k elektrárně
» Podnikání Ivana Langera v Olomouci
» Detaily aféry Langer: Štěnice a schůzky v Cafe Delux
» Pro Langera si policie přišla do Pařížské

Potvrdil i to, že oba muže zná. Říká ovšem, že policistu Kadlece více méně jen formálně. S Kyselým naopak byli “dobří známí”.

“Je pravda, že jsme se někdy zjara sešli a on mi říkal, že policie ví o těch vložených penězích a že si je mám vybrat. Já to ale považoval za hospodské tlachání, ničeho jsem se nedopustil, takže jsem s tím ani nic nedělal. Ty peníze jsem nevybral,” dodává Major.

Policie tak bude muset vyřešit, jestli byl náměstek olomouckého primátora jen zneužitou figurkou, jejímž jménem a politickým vlivem se klíčoví hráči příběhu zaštiťovali, případně jej vyšetřováním zastrašovali. Nebo se v celé kauze skutečně angažoval. On sám odmítá, že by kdy jednal proti pravidlům.

Každopádně v odposleších rozhovorů mezi Kadlecem a Kyselým jsou zaznamenány hovory, v nichž  je náměstek zmiňovaný jako ten, který “teď komunikuje a bude dělat úplně všechno”.

“Pro mě je to celé šok, nechce se mi tomu věřit. Nikdo z nich mi nikdy k ničemu nepomohl a já nikoho z nich nijak nezvýhodnil,” dodal náměstek.

Martin Major je sice ze stejné strany jako neznámější aktér olomouckého příběhu Ivan Langer, podle znalců místních poměrů ovšem nepatří vyslověně mezi “Langerovy lidi”. Oba politici se znají od roku 1997, jsou ze stejné občanskodemokratické buňky, ovšem už se i stalo, že šli proti sobě. Jako například při čtyři roky starém pronájmu prostor pro úředníky magistrátu, kdy se město dohadovalo s firmou Ivana Kyselého, kterého zastupoval coby právník Ivan Langer.

Celý rozhovor s Martinem Majorem již brzy na Neovlivní.cz.