Bylo to hospodské tlachání, v ničem mi nepomohli, říká politik ODS z odposlechu

Náměstka primátora Olomouce Martina Majora policejní razie zjevně rozrušila. V rozhovoru pro Neovlivní.cz opakuje, že stále nerozumí, proč se o něm hlavní aktéři v odposlouchávaných rozhovorech bavili. To, že jej Kyselý varoval před policejní šťárou a radil mu, ať vybere peníze z banky, označil za “hospodské tlachání”.

Policejního důstojníka Karla Kadlece i podnikatele Ivana Kyselého, dva obviněné v olomoucké kauze, Martin Major podle svých slov zná. “Kadlece ovšem jen z titulu toho, že byl v bezpečnostní radě kraje. To jsme se viděli tak třikrát, čtyřikrát. A pak někde na společenských akcích. Ivana Kyselého znám lépe, vídali jsme se tak třikrát, čtyřikrát do roka, to je můj dobrý známý. Proto to celé nechápu, nechce se mi věřit, že by dělal to, co se o něm teď říká,” uvedl politik ODS v rozhovoru pro Neovlivní.cz.

Přečtěte si: Bude šťára, schovej peníze. Vlivný člen ODS dostal echo »

Neo: Kadlec s Kyselým v odposlechnutých rozhovorech řeší dva vaše vklady v Komerční bance. Ukládal jste tam větší částky v hotovosti?

Ano.

Neo: Co to bylo za peníze?

Byla to půjčka od mých rodičů. Celkem asi 700 tisíc korun, půjčil jsem si, protože jsem chtěl kupovat nějaký pozemek. Všechno jsem transparentně uvedl v majetkovém přiznání. Nechápu, proč to řešili.

Neo: Na odposleších je zachyceno, jak Kadlec nabádá Kyselého, aby vás varoval. Měl jste si prý peníze vybrat dřív, než by je někdo v rámci vyšetřování na olomouckém magistrátu zablokovat. Varoval vás?

Hlavní zjištění k razii:

» Čtyři obvinění po olomoucké razii: O jaké kauzy jde
» Kauzy v Olomouci se měly ohýbat nejméně pět let
» Policie podezírá olomouckého hejtmana z podplácení
» Šéf kriminálky Pospíšek skončil. Jaká je jeho role v příběhu?

O Ivanu Langerovi:

» Nová fakta: Policie hledala u Langera věci k elektrárně
» Podnikání Ivana Langera v Olomouci
» Detaily aféry Langer: Štěnice a schůzky v Cafe Delux
» Pro Langera si policie přišla do Pařížské

Něco takového proběhlo. Sešli jsme se zjara v hospodě s Ivanem Kyselým a on něco takového říkal. Ale já to považoval za hospodské tlachání, slátanina polopravd a nesmyslů a nijak jsem na to nereagval. Rozumíte, pro mě ty peníze nepředstavovaly žádný problém, tak jsem tomu nepřikládal žádnou váhu. Ani jsem si je z toho účtu nevybral.

Neo: Co podle vás může znamenat věta z odposlechů těch dvou pánů: “Martin Major teď komunikuje a bude dělat úplně všechno”?

To nevím. Nevím, k čemu bych jim byl. Oni po mě ani nic nechtěli, ani jeden z nich. Já neměl třeba ani vliv na obsazení míst u policie.

Neo: Tu větu podle Ivana Kyselého řekl jeho obchodní partner a bývalý ministr vnitra Ivan Langer. S ním máte jaký vztah?

Známe se někdy od roku 1997, přes politiku. Potkávali jsme se někdy častěji, jindy méně. A bavili jsme se na téma ODS, byly to čistě politické debaty. Ani jeden z Ivanů mi k ničemu nepomohl. Ani politicky, ani ekonomicky. Spíš jsme byli dobří známí. Je to hrůza.

Neo: Vy jste měl na magistrátu na starost i městské majetky?

Ale z bysnysem jsem Ivanu Kyselému nijak nepomáhal, za tím si stoprocentně stojím. Všechny jeho obchody s městem jsou zdokumentovatelné, je to asi pět baráků, a jsem přesvědčený, že tam není nic v nepořádku. Kyselý byl jeden z mála, co chtěl od města něco koupit. Ale nikdy ne pod cenou.