Naši klekli na FAU. O čem svědčí nejnovější nahrávka Babiše

V pořadí čtvrtá nahrávka diskrétních rozhovorů Andreje Babiše, kterou v neděli zveřejnila anonymní skupina Julia Šumana, poodhaluje další dosud nepopsané fungování miliardáře v politice. Nahrávka, jejíž autenticitu Babiš výslovně nezpochybnil, naznačuje, že k likvidaci byznysové konkurence využíval svých funkcí v politice. Co dalšího ale odposlech ukázal?

Je to jen pětapadesát sekund, ale odhalují víc, než by si Andrej Babiš před blížícími se volbami přál. Jde o jeho monolog, který je párkrát přerušený jen citoslovcem hmm ze strany neznámého “sparing partnera”. Babiš se na nahrávce vyjadřuje k firmě FAU, která překážela jeho chemičcce Precheza, a finanční správa ji zajišťovacími příkazy prakticky zlikvidovala. Soud ale následně postup daňové správy označil za nezákonný a zrušil jej.

Čtěte také

» Po stopě Šumana vyrazily tajné služby, Babiš je naopak z kauzy venku
» Babišovy odposlechy jsou z jeho Sokolovny
» Šuman díl III. Babiš připravuje s redaktorem články před sjezd ČSSD
» Kdo hackuje Šumana. Účet proti Babišovi napadá muž, který komunikuje s ANO

Zásadní jsou z nahrávky následující dvě politikovy věty. „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže to je v insolvenci.” A “Jdeme po nich, protože to je zločinecká banda, která dluží státu asi 200 milionů na daních”. (Kompletní nahrávka na externím odkazu zde.)

Ta první naznačuje, že k likvidaci byznysové konkurence využíval svých funkcí v politice. Firma FAU totiž skončila v insolvenci loni v říjnu, kdy byl ještě Andrej Babiš ministrem financí a spadala pod něj právě finanční správa, která zajišťovací příkaz proti firmě vydala.

A druhá věta dokazuje, že lídr hnutí ANO ve své funkci disponoval informacemi, které vůbec neměl mít. Daňové řízení je ze zákona neveřejné a kromě finančního úřadu a kontrolovaného subjektu o něm nikdo – ani ministr – nemá mít informace.  Jak tedy mohl Andrej Babiš vědět, že jeho podřízení požadují po firmě 200 milionů?

To Andrej Babiš nevysvětlil. Podstatu nahrávky v neděli odmítl řešit.

Klíčové ale je, že její autenticitu výslovně nezpochybnil. Ve svém stanovisku, které rozesílal na žádost redakcí o reakci na nahrávku, se pozastavil pouze nad tím, že byla pořízena nelegálně. “Nezlobte se, ale já už opravdu nebudu neustále komentovat nelegálně pořízené zvukové nahrávky, které mne mají za pomoci manipulace pouze poškodit,” napsal v sms zprávě pro novináře.

Kdo nahrávku pořídil, to je – stejně jako u všech tří předchozích – nejasné. Jisté je jen to, že musela vzniknout až po loňském říjnu, kdy skončila firma FAU v insolvenci, na níž Babiš v nahraném rozhovoru odkazuje.

Z nahrávky je také patrné, že je Babiš nachlazený. Podobně jako na jednom z minulých odposlechů, který miliardáře zachytil v jeho průhonické Sokolovně při rozhovorech s Markem Přibilem, tehdejším novinářem Babišovy mediální divize (dočasně zaparkované v jeho svěřenském fondu). A na obou nahrávkách Babišův partner reaguje podobnými citoslovci.

Marek Přibil ale popřel, že by na nejnovější nahrávce byl zachycený právě on. “Vůbec nevím, že by se mnou kdy Babiš o tomto hovořil. Fakt nevím. Dnes jsem to slyšel prvně. Vůbec nevím, co to ta firma je. I manželka mi říkala, že na té nahrávce nejsem já,” sdělil na dotaz Neovlivní.cz Přibil.