Natečou do J&T a Sparty miliardy z Číny? CEFC dál loví

Finanční konglomerát CEFC, pracující s kapitálem z Číny, dál čeří vody tuzemského byznysu. Nejnověji zprávou o plánu převzít až polovinu investiční skupiny J&T.

V Číně zapsaná skupina CEFC chce zvýšit podíl v Praze sídlící investiční skupině J&T Finance Group na 50 procent, uvedl ve čtvrtek server iDnes.cz. Pokud by se záměr naplnil, dosáhla by finanční investice z Číny až 27 miliard korun, uvádějí média.

Kontext:

» Číňané chtějí vysílat český fotbal
» TOP 10 vlivu v zákulisí, č. 5: Jaroslav Tvrdík
» Praha 10 vyvěsila na dohled čínské Slavii vlajku Tibetu
» Finančníci z J&T se spojují s projekty, za nimiž stojí ANO

Operace, pokud by ji tuzemské úřady počínaje ČNB posvětily, má i zajímavý “sportovní” aspekt. CEFC již vlastní fotbalovou Slavii, transakcí by získala vliv i podniku ústředního rivala – Spartě Praha.

J&T totiž ve Spartě drží 60 %, upozornil server Aktuálně.cz s tím, že majetkové propojení obou klubů by mohlo zároveň narazit i na byznysové regule ve vrcholovém fotbale.

Shodou okolností rovněž 60 % má již CEFC ve Slavii a případný vlastník obou klubů by tak musel řešit problém s Fotbalovou asociací ČR. “Jeden subjekt nesmí držet padesátiprocentní či větší akcionářský podíl, ať už přímo, nebo nepřímo, ve dvou různých klubech,” cituje server licenčního manažera asociace Stanislava Rýznara: “Vyplývá to přímo ze stanov fotbalové asociace a to nařízení má návaznost na obdobné normy UEFA.”

Memorandum o navýšení podílu CEFC ve skupině J&T již podle iDnes.cz obdržely české úřady, viceprezidentka čínské skupiny pro Evropu Marcela Hrdá k tomu doplnila, že žádost o “blíže neupřesněné navýšení podílu” chce firma dát do konce dubna.

Při povolování transakce by se mimo jiné mělo zkoumat a doložit, kdo CEFC opravdu vlastní.

Kde již finanční konglomerát v Česku viditelně působí, přinášíme v přehledné tabulce.

Co si pořídil čínský finanční a energetický holding CEFC:
Pivovary Lobkowicz CEFC ovládla pivovary nákupem 80% podílu ve společnosti Lapasan, která Lobkowicze vlastní. V Lapasanu mají Čínané 70% podíl, 20% podíl má J&T Private Equity Group a 10% současný šéf pivovarů Zdeněk Radil. CEFC svůj podíl získala od dosavadních vlastníků, byly jimi firmy Palace Capital a GO Solar.
J&T Finance Group V impériu Jozefa Tkáče, kam patří J&T Banka a Poštová banka, navýšila CEFC svůj podíl na 9,9 procenta. V J&T drželi Číňané 5% podíl od jara, podle magazínu Dotyk za něj utratily 2,2 miliardy korun.
Travel Service, letecký dopravce CEFC si zatím pořizujea 10% podíl, v druhé fázi má převzít dalších 39,92 procent akcií. Dopravce patří do skupiny Unimex Group, kterou vlastní Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal.
SK Slavia Praha, fotbalový klub CEFC si pořídila 59,97% akcií, zbylých 39,98% akcií drží Jiří Šimáně a jeho společnost Fly Sport Investments.
Médea Group, mediální agentura Největší mediální agentura, patří podnikateli Jaromíru Soukupovi. CEFC podle oficiální zprávy z konce února 2016 nyní vlastní v Médea 30% podíl.
Empresa Media, mediální koncern Koncern Jaromíra Soukupa, který provozuje tv Barrandov a na časopisecký trh posílá časopisy Týden, Instinkt a Sedmička. V Emprese podle oficiální zprávy z konce února 2016 CEFC drží 49% podíl. Členkou dozorčích rad obou firem se stala Marcela Hrdá, nově evropská viceprezidentka CEFC, předtím dlouholetá ředitelka Soukupových firem.
Nemovitosti: budova Živnostenské banky na Příkopech, Martinický palác na Hradčanech Částky za nákup nemovitostí nebyly oznámeny. Pouze záměr CEFC, která chce v budově bývalé Živnostenské banky, která dosud patřila skupině CPI miliardáře Radovana Vítka, vybudovat “evropskou centrálu”. Blízkost Hradu u Martinického paláce je zajímavá v tom, že šéf představenstva CEFC Jie Ťien-ming se před pár měsíci stal poradcem Miloše Zemana pro Čínu.