Utajená kyperská firma Andreje Babiše

“Kyperská firma Seznam”. Těmito slovy napadl premiér Andrej Babiš jedničku českého internetu, která přinesla nová odhalení v dotační kauze Čapí hnízdo. Chtěl tak zpochybnit důvěryhodnost portálu, který mu připravil zatím nejpernější chvíle v kariéře. Faktem je, že majitel Seznamu se nijak neskrývá. Narozdíl od premiéra a jeho dnes již zapomenuté obchodní epizody – byl to totiž právě Andrej Babiš, kdo se v minulosti v byznyse úmyslně skryl za kyperskou firmu, aby získal lukrativní obchod.

Byl rok 2010 a miliardář Andrej Babiš se chystal ovládnout jednu z vyhlédnutých potravinářských firem. Nechtěl ale, aby se vědělo, že řezníky z mělnické společnosti U Rytířů kupuje právě on. Proto se skryl za kyperskou firmu Romneya. Jeho zájmy v ní zastupovala právnička holdingu Agrofert.

Firma Romneya se sídlem v druhé největším kyperském městě vznikla 15. dubna 2010. Tedy pár měsíců před vstupem do společnosti U Rytířů. Tam přitom podle zjištění Neovlivní.cz všichni věděli, že novým majitelem je Andrej Babiš a jeho Agrofert.

Potvrdila to jak dcera prodávajících majitelů Tereza Sládečková, tak tehdejší zaměstnanec Agrofertu Petr Musil, který do firmy U Rytířů nově nastoupil.

To, že je za kyperskou firmou Romneya Andrej Babiš, dokonce vyplývá i z dokumentů policie, která obchod prověřovala a redakce je má k dispozici.

A nakonec se k tomu přiznal i sám Andrej Babiš, když byl nucen komentovat smrt původního majitele firmy U Rytířů Milana Sládečka. Ten se zastřelil poté, co jej Agrofert a Babiš obvinili, že je ošidil a chtěli po něm dvě třetiny kupní ceny zpět. “Milan Sládeček nás tedy podvedl. Nezaplatil nám dluhy za 91,5 mil. Kč,” prohlásil Babiš.

A proč bylo vůbec nutné do celé transakce se řezníky vtahovat anonymní kyperskou entitu?

Původní vlastníci podle svého právníka Víta Širokého tvrdili, že v pozadí byla obava, aby po vstupu Andreje Babiše do jejich společnosti od ní tehdy nepřestal odebírat zboží gigant Tesco. Původní majitelé firmy podle advokáta Širokého tvrdili, že řetězec zkrátka neměl zájem “brát maso od Babiše”. Kdyby Tesco přestalo být odběratelem, tvrdé převzetí Rytířů by pro Babiše ztratilo hodnotu.

A tak se současný premiér ukryl za “kyperskou firmu” Romneya.