Nebýt za nemehla. Manuál Janka Rubeše pro pražské radní

Matrjošky, polské vraky, směnárny oškubávající cizince a všudypřítomný trdelník. Tak dnes vypadá historická cesta, po níž ze Starého Města pražského vyjížděli nastávající čeští králové na Hrad ke korunovaci. Teď má Praha poprvé vládu, která slibuje, že s tímhle balastem zatočí. Vykročila slibně, na kontě má soudní výhru nad nájemcem Holešovické tržnice, který teď musí „malou Hanoj“ vyklidit. Dosud nepravomocné rozhodnutí říká, že smlouvy, které předchozí vedení města označilo za nevypověditelné, vypovědět jdou. Ale co ty další hrůzy? Reportér Janek Rubeš, který ve svém pořadu Honest Guide ukazuje už roky cizincům turistické nástrahy hlavního města, by pro radní měl pár tipů.

Zkraje roku hlásaly mnohé novinové titulky nadějnou zprávu: „Nevkusné obchody s matrjoškami a podvodné směnárny zmizí z centra Prahy. Město s nimi ukončí smlouvy.” Realita je trošku jiná. Město nemůže nikomu nařídit, co za sortiment smí, nebo nesmí prodávat ve svém obchodě, pokud to neporušuje zákon nebo vyhlášku (ale ani to není pravidlo; k tomu se dostaneme). Může pouze vypovědět smlouvy provozovatelům, které má v nájmu ve svých vlastních budovách.

V případě turistických suvenýrů je to pouze jediný obchod v ulici Celetná kousek od Prašné brány, který sice matrjošky prodává, ale je jich tam jen pár a jsou schované někde v útrobách obchodu. Většinu zboží tvoří „klasické” suvenýry, jakými jsou trička s nápisy „Praha” nebo dřevěné repliky orloje.

No a v případě „konce podvodných směnáren” je to stejné. V Praze jsou desítky směnáren, které z pohledu turistů okrádají své zákazníky, v nájmu města jsou ale jen tři. Ty ostatní pojedou vesele dál.

Matrjošky jsou pro mě spíš synonymum pro všeobecný bordel a balast, který zaplavil Královskou cestu. Většina Čechů a Pražáků už tam nechodí a neví, že nepřítel se dávno převlékl. Místo matrjošek je nyní hlavním artiklem pro prodej cizincům trdelník, thajské masáže, extrémně předražené cukrovinky, absinth, obchody s marihuanou, jako zábava slouží pseudo historická auta, pivní kola, elektrické koloběžky a v cestě vám vždy stojí alespoň jeden svítící bankomat. S většinou těchto věcí město opravdu nic nezmůže, s něčím by ovšem přeci jen hnout šlo.

Co a jak přesně jde v Praze vyřešit relativně snadno? Detailní návod reportéra Seznamu Janka Rubeše jsme přinesli v tištěném magazínu Neovlivní.cz. Cesta k předplatnému vede tudy: