Nedostatek AdBlue: Babiš snížil výrobu na minimum

Premiérova slovenská chemička Duslo Šaľa je největším evropským výrobcem vodného roztoku močoviny. A kvůli cenám plynu snížila výrobu na technické minimum

Řidiči s dieslovými motory pomalu panikaří. Na evropském trhu začíná docházet AdBlue.


Ilustrace: Shutterstock.com

Největší evropský výrobce, kterým je shodou okolností český odcházející premiér Andrej Babiš skrze svoji slovenskou chemičku Duslo Šaľa, snížil produkci na technické minimum.

“Když tyto roztoky na trhu nebudou, znamená to, že všechny motory kategorie od Euro 5 výše, které musí AdBlue kupovat, tak velmi pravděpodobně budou odstaveny,” prohlásil šéf společnosti Duslo Šaľa Petr Bláha. A dodal, že nejde pouze o osobní vozy, ale i o nákladní vozidla a autobusy.

Výroba AdBlue byla poslední roky pro Babišův holding zlatým dolem. To se ale otáčí kvůli rostoucím cenám zemního plynu. Samostatná výroba AdBlue by se totiž holdingu nevyplatila, a tak je součástí výroby jiných produktů. Ve slovenské chemičce Duslo je konkrétně spojena s výrobou některých syntetických hnojiv. Jenže tu už Babišův holding utlumil kvůli ceně plynu dříve.

Močovinu v Evropě produkuje jen několik velkých společností. Výrobu omezily i firmy v Německu a Polsku. 

Společnost Duslo Šaľa se přitom v uplynulých letech mohla na Slovensku spolehnout na významnou podporu z veřejných peněz. Nejlépe se jí dařilo v éře premiéra Roberta Fica. Jeho vláda v utajení a za nevysvětlených okolností schválila Babišovi daňovou úlevu ve výši 58 milionů euro.


ČTĚTE TAKÉ: Agrofert spouští projekt se stínem tajného financování Smeru


Případ provázelo podezření, že rozhodnutí Ficovy administrativy o daňové úlevě provázel utajený sponzoring ze strany odcházejícího českého premiéra.

Otazníky, na něž dosud nemá veřejnost jednoznačné odpovědi, vyvolala nahrávka poslance Smeru Ivana Vargy. Ta skryté financování Ficovy partaje naznačuje. Nahrávka je už z roku 2012, ale tehdy zapadla. Slovenskem hýbala aféra Gorila a Babiš tehdy byl “jen” málo známý miliardář. Do politiky se teprve chystal.

Pochybnosti, co za miliardovou operací stálo, následně znovu otevřela slovenská média, která kritizovala Roberta Fica za to, že se odmítal o okolnostech daňové úlevy pro Babiše bavit a vysvětlit, jak je pro slovenský stát výhodná. Duslo totiž nebylo ve špatné kondici, aby potřebovalo tak rozsáhlou injekci z veřejných peněz.

Zmiňovanou nahrávku pořídil slovenský novinář Marek Vagovič, který ji poskytl deníku Neovlivní.cz. Poslanec Varga na záznamu s Vagovičem rozebírá situaci na předsednictvu strany Smer, které před předposledními volbami na návrh Roberta Fica vyškrtlo ze stranické kandidátky naráz zhruba třináct lidí.

Varga na záznamu potvrzuje, že byl přítomen okamžiku, kdy Fico návrh na vyškrtnutí odůvodnil takto: Lídr této vylučované skupinky obdržel od Andreje Babiše peníze určené pro stranu, ale do partajní pokladny je neodevzdal všechny.

“Tak ano, padlo to na předsednictvu, že jsou informace od pana Babiše, že údajně tam byly nějaké takové vztahy…Vím, že se tam Andrej Babiš vzpomínal v souvislosti s tímhle,” zní mimo jiné na nahrávce poslanec Varga.

Andrej Babiš již dříve na dotaz Neovlivní.cz jakýkoli utajený sponzoring striktně popřel: “Nesmysly a lži. Nikdy jsem nikde nikoho nesponzoroval.”

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email