Nehorázné, co se děje v hospicích. Babiš zamlčel, že nápravu mohl zjednat a neudělal nic

Opoziční poslanec si ve svých novinách dělal PR na boji proti nízkým platbám pro mobilní hospice. Úhradová vyhláška ale platí už od roku 2015. Pro její změnu neudělal nic.

Andrej Babiš pomalu zahajuje kampaň za svůj politický návrat. A postupuje při tom podle osvědčeného vzorce: Pranýřuje praxi, kterou mohl sám změnit, ale neudělal to.

Tentokrát jde o úhradovou vyhlášku, podle níž jsou mobilním hospicům vypláceny peníze za péči o pacient.


Foto: Hnutí ANO

Babišova mediální divize na iDnes v sobotu publikovala text, v němž jeden z hospiců kritizuje nízkou sumu, kterou dostávají od pojišťoven za pacienty a také časovou hranici, po kterou stát péči platí. Jde shodou okolností o hospic, kterému přispěla Babišova nadace, jak stojí v článku a “zachránila ho”. V textu také iDnes uvádí, že “existuje i jiné tajné řešení: trpícímu pacientovi „odmítajícímu“ zemřít v určené lhůtě píchnout vyšší dávku morfia a zabít ho. Tedy jakýsi nepřiznaný způsob eutanazie.”

Andrej Babiš se spravedlivě rozčílil. “Vyhláška, která de facto určuje, že by měl slušně vychovaný umírající pacient skonat do třiceti dnů, je pro mne absolutně skandální. Z pohledu každého člověka je nehorázné, že taková vyhláška vůbec existuje,” citovali Babiše jeho novináři.

Jenže problém s malými penězi pro mobilní hospice se datuje do doby, kdy měl Andrej Babiš možnost úhrady ovlivnit. Kritizovaná úhradová vyhláška pro mobilní hospice začala platit zjara roku 2015, kdy už byl přes rok přímo v pozici ministra financí. (Detaily ZDE)

Od roku 2017 pak byl premiérem a v gesci jeho hnutí ANO bylo ministerstvo zdravotnictví. Přesto jím kritizovaná vyhláška zůstala v platnosti.

Navzdory tomu, že pracovníci charity opakovaně upozorňovali, že domácí péči hrozí kvůli nedostatku peněz kolaps. Důkaz z roku 2018 například ZDE.

Andrej Babiš osobně navíc některé z hospiců v rámci svých politických výjezdů navštívil a informaci o nespravedlivé úhradové vyhlášce tak dostal. Jeho přítomnost v hospicu sv. Zdislavy v roce 2016 zadokumentovala například poslankyně ANO Jana Pastuchová na své webové stránce.

A znovu. Andrej Babiš neudělal nic. Ani v roli ministra financí, ani v roli premiéra.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

.

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email