Nejdřív personální změny. Pak úřad rozhodl ve prospěch premiéra

Středočeský krajský úřad vedený hejtmankou za ANO Jaroslavou Jermanovou Pokornou definitivně zrušil rozhodnutí černošických úředníků, kteří konstatovali, že premiér Andrej Babiš je kvůli vlastnictví médií ve střetu zájmů. Verdikt přišel poté, co v Černošicích dvakrát dospěli ke stejnému verdiktu jako Evropská komise. Rozhodnutí středočeského úřadu předcházely personální změny na postech úředníků, kteří měli případ na starost.

Andrej Babiš sice nakoupil média, vložil je spolu s celým holdingem Agrofert do svěřenského fondu a má z něj příjmy, to ale nestačí na to, abychom konstatovali střet zájmů. Zhruba tak lze shrnout argumentaci středočeských úředníků, kteří minulý týden pravomocně rozhodli, že premiér nedostane v souvislosti s vlastnictvím médií žádnou pokutu a není třeba jej nijak dál vyšetřovat. Celé rozhodnutí najdete zde.

Titulní stránka aktuálního verdiktu úřadu hejtmanky Jermanové (ANO): Andrej Babiš není ve střetu zájmů

Původně přitom úřad v Černošicích, kam lídr hnutí ANO  kvůli svému bydlišti spadá, jednoznačně a hned dvakrát konstatoval, že premiér je ve střetu zájmů. Udělil mu proto dvou set tisícovou pokutu.

Středočeský krajský úřad vedený Babišovou stranickou kolegyní Jaroslavou Jermanovou Pokornou je ale opačného názoru. “Rozhodnutím Krajského úřadu Středočeského kraje, které nabylo dne 26. 9. 2019 právní moci, bylo řízení o přestupku zastaveno, jelikož spáchání skutku, o němž bylo řízení vedeno, nebylo obviněnému Ing. A. Babišovi prokázáno,” konstatoval úřad.

Středočeský krajský úřad přitom letos prošel významnou personální obměnou a to právě na odborech, které řešily premiérův případ. Kauzu střetu zájmů tak dostali na stůl jiní úředníci, než kteří podobné případy řešili dříve.

Úřad změny obhajoval slovy “optimalizace a zefektivnění chodu úřadu”. Pirátští poslanci, kteří na změny upozornili, ale zjistili, že změny probíhaly utajeně a navíc časově ve shodě s Babišovým případem. Stalo se tak tři dny poté, co černošický úřad vydal svůj první verdikt a bylo jasné, že se premiér bude odvolávat. Odvolání mířilo na středočeský kraj a bylo tedy jasné, že se bude muset s jeho střetem zájmů vypořádat.

“Tato blesková a utajená reorganizace krajského úřadu ohrožuje důvěryhodnost rozhodnutí v kauze střetu zájmů Andreje Babiše,” prohlásil letos na jaře šéf pirátů Ivan Bartoš.

Stejně jako piráti vidí situaci i protikorupční organizace Transparency International. „Rozhodnutí středočeského kraje nás nepřekvapilo. Jde o další příklad, kdy instituce řízené hnutím ANO rozhodují ve prospěch Andreje Babiše a ilustrují tak jeho enormní střet zájmů. V podstatě není exekutivní instituce, kde by podjatost nehrozila,” upozornil ředitel TI David Ondráčka.

Sám Andrej Babiš reagoval slovy, že verdiktem středočeských úředníků považuje případ za skončený. “Bylo jasné, že to takhle musí dopadnout. Celé to bylo vyprodukováno na základě zkorumpované neziskovky Transparency International a udavačů z Pirátů,” prohlásil pro Radiožurnál.

Stejně jako černošický úřad ovšem rozhodla i Evropská komise, která na základě stanovisek svých právníků konstatovala, že český premiér je ve střetu zájmů a převedením holdingu Agrofert do svěřenského fondu jej nijak nevyřešil. Ministerstva zastoupená Babišovými stranickými kolegy už do Bruselu poslala své vyjádření k auditům, nyní se očekává finální verdikt komise. Pokud střet zájmů potvrdí, přijde Agrofert o dotace i veřejné zakázky. Už získané peníze by navíc musel vracet.

Střet zájmů českého premiéra jsme detailně shrnuli před rokem v časopise Neovlivní.cz. S pomocí tuzemských i bruselských odborníků jsme zpracovali klíčové otázky a odpovědi. Pokud předplatné magazínu ještě nemáte, cesta k němu vede tudy: