© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Odvolací soud ve středu pravomocně rozhodl, že firma prezidentovy pravé ruky Martina Nejedlého Lukoil Aviation musí státu zaplatit smluvní pokutu 27,7 milionu korun a úroky. Zemanův nejbližší poradce poslal před časem Lukoil do likvidace a poté firma oznámila, že pohledávku, kterou nyní Státní správa hmotných rezerv vymohla, neuznává. Spor se týkal kontraktu na obměnu zásob leteckého petroleje.
“Nenecháme opravdu ani korunu dluhu. Jako správní táborníci u Vltavy odejdeme tak, že louka po nás bude zelená,” prohlásil spolumajitel společnosti Lukoil Aviation Martin Nejedlý v rozhovoru pro deník Neovlivní.cz loni v létě (zde »), kdy soud rozhodl, že jeho firma má státu zaplatit 27,5 milionů korun.
Na podzim však poslal prezidentův ekonomický poradce Lukoil Aviation do likvidace. A likvidátor poté poslal Správě státních hmotných rezerv dopis, v němž pohledávku neuznává.
Nejedlý se v okolí svých přátel nechal podle zjištění Neovlivní.cz slyšet, že má peníze stranou, aby dluh zaplatil. Nechce si tak hatit mimo jiné přístup k prezidentovi. Celý příběh ale přispěl ke konci jeho byznysu s Ruskem. Od loňského roku se Nejedlý přeorientoval na Čínu. Díky svému příteli Jaroslavu Tvrdíkovi se česko-čínské obchody staly jeho hlavním byznysem.
Firma Lukoil Aviation Czech, kterou Nejedlý spoluvlastnil společně s ruským ropným gigantem Lukoil, dodávala od dob Topolánkovy vlády letecký benzín na ruzyňské letiště. V polovině června 2015 ji však prvoinstanční soud nařídil, že musí zaplatit Správě státních hmotných rezerv pokutu 27 milionů korun i s úroky. Je to sankce za to, že firma nedodala hmotným rezervám letecké palivo. Soud přitom konstatoval, že žádná škoda státu nevznikla.
Nejedlý přitom striktně odmítal, že firmu poslal do řízené likvidace právě proto, aby nemusel platit státu. “V případě pravomocného rozhodnutí soudu uhradíme vše, co po nás bude stát chtít,” sliboval Nejedlý.
Pravomocný rozsudek je nyní na světě. Jde o dokument, na který čeká také Miloš Zeman. V minulosti se nechal slyšet, že se po pravomocném rozsudku rozhodne, zda podnikatel Nejedlý zůstane mezi jeho poradci. Podobně ovšem hovořil o svém kancléři Vratislavu Mynářovi. Nejprve tvrdil, že je jasné, že bez bezpečnostní prověrky na Hradě být nemůže, poté svá slova zmírnil s tím, že posečká, až proběhnou všechny procedury (odvolání) a nakonec řekl, že pro Mynáře na Hradě vždy bude mít místo.
Nejedlý dnes patří mezi nejbližší spolupracovníky hlavy státu, které asistoval například i u rozhovoru s prezidentem Vladimirem Putinem.
A podle žebříčku Neovlivní.cz patří mezi nejmocnější zákulisní hráče tuzemské politiky, v interním měření skončil na čtvrté příčce (aktuální žebříček zde »).
Několik let žil v Rusku, posléze spolu s ruským kolosem založil Lukoil Aviation Czech a už za Topolánkovy vlády se mu dařilo dodávat palivo pro státní aerolinky. Vyjednával obrysy Rusnokovy vlády, posléze byl klíčovou postavou Zemanovy cesty na Hrad – mimo jiné měl na starost finance.
Za poslední roky si vybudoval obří síť kontaktů – ať v byznyse nebo politice. V grafice přinášíme přehled těch nejzajímavějších z nich.