Nejedlý: “Nezůstane po nás koruna dluhu”. Jeho Lukoil je v likvidaci

Firma Lukoil Aviation Czech, která musí podle nepravomocného rozsudku zaplatit státu pokutu 27 milionů korun i s úroky, uhradí všechny své zákonné závazky. A to přesto, že před pár dny skončila v řízené likvidaci.

Deníku Neovlivní.cz to v exkluzivním rozhovoru řekl spolumajitel společnosti a ekonomický poradce prezidenta Zemana Martin Nejedlý.

“Nenecháme opravdu ani korunu dluhu. Jako správní táborníci u Vltavy odejdeme tak, že louka po nás bude zelená,” prohlásil Nejedlý.

Firma Lukoil Aviation Czech, kterou Nejedlý spoluvlastní společně s ruským ropným gigantem Lukoil, dodávala od dob Topolánkovy vlády letecký benzín na ruzyňské letiště. V polovině června ji však prvoinstanční soud nařídil, že musí zaplatit Správě státních hmotných rezerv pokutu 27 milionů korun i s úroky. Je to sankce za to, že firma nedodala hmotným rezervám letecké palivo. Soud přitom konstatoval, že žádná škoda státu nevznikla.

Jak zjistil týdeník Respekt, Lukoil Aviation Czech skončil osm dní po verdiktu soudu v likvidaci. Vznikla tak pochybnost, zda stát uvidí své miliony, pokud pokutu potvrdí i odvolací soud.

“V případě pravomocného rozhodnutí soudu uhradíme vše, co po nás bude stát chtít,” slibuje Nejedlý.

Výměna na letišti

Rozhodnutí poslat firmu do řízené likvidace podle něj nepadlo kvůli verdiktu soudu. Ale kvůli tomu, že nejvýznamnější zákazník na letišti – ČSA – přestal odebírat od Lukoil Aviation Czech letecký benzín. ČSA k tomu začaly využívat vlastní společnost Czech Airlines Handling.

ČSA změnu oficiálně zdůvodnily tím, že Czech Airlines Handling vyhrála transparentní výběrové řízení.

“Díky tomu jsme se stali na letišti zbytečnými. To jsou fakta. Po tom všem se k nám ČSA zachovaly tak, jak se zachovaly,” konstatoval Nejedlý.

Likvidace společnosti podle něj splacení pokuty neohrozí. Nejedlý však věří, že Lukoil Aviation Czech nebude muset žádné miliony státu platit. “Odvolali jsme se k druhoinstančnímu soudu, kde se vyzbrojíme ještě většími argumenty. Státu nevznikla žádná škoda, naopak pro něj byly obchody s námi velmi výhodné. Stejně tak na letišti jsme za osm let odvedli dobrou práci, jen ČSA na spolupráci s námi ušetřily miliardy korun. Takové posudky máme,” uvedl Nejedlý.