Nejedlý: Nic na Zemana nemáte, tak řešíte jeho zdraví

Vystoupení prezidenta Miloše Zemana na zasedání Rady Evropy ve Štrasburku tento týden znovu rozvířilo diskuse o zdravotním stavu hlavy státu. Prezident působil chvílemi dezorientovaně, několikrát vypadal, že vrávorá. Jeho tým ale trvá na tom, že Miloš Zeman je ve velmi dobré kondici. Jeho poradce Martin Nejedlý označil dotazy na prezidentovo zdraví za zoufalou snahu na Zemana něco najít. Odemykáme další část rozhovoru z tištěného magazínu Neovlivní.cz

Neo: V jaké kondici je pan prezident?

Martin Nejedlý, poradce prezidenta. Foto: Sabina Slonková, Neovlivní.cz

Po prázdninovém třítýdenním odpočinku v Lánech je ve velmi dobré kondici. To není můj názor, opírám se pouze o fakta. Absolvoval komplexní vyšetření. A nebylo to vyšetření, o kterém se vyprávějí vtipy, jak přijde pacient k lékaři, otevře pusu a ten řekne, že je všechno v pořádku. Sice je známo, že pan prezident nerad chodí k lékaři, i třeba takový odběr krve je pro něj poněkud problematický, ale bylo mu odebráno krve dost na to, aby mohly být všechny testy provedeny. Nechci hovořit o detailech, ale musím říct, že bych chtěl být v takové kondici jako pan prezident. Jen pro příklad: krevní tlak 120 na 80 bez medikace, to je něco, co mu můžu závidět. Všechny ukazatele byly takové, že nás to zbavilo obav či strachu, že je zapotřebí něco řešit. Zůstává jediné téma – neuropatie –, ale každý průměrně vzdělaný člověk ví, že léčba neuropatie není možná.

Neo: Jak si tedy mám vysvětlit, že prezident minimálně navenek vypadá jinak než před půl rokem? Jistě, nikdo nemládneme, ale pan prezident zkrátka na první pohled nevypadá dobře. Proto se neustále ptáme, v jaké je kondici.

Ale to je strašně jednoduché. Pojďme se na to podívat přes časovou přímku. Když začnu od konce, tak koncem srpna se pan prezident po delší době objevil na veřejnosti v rámci návštěvy sportovců a promiňte mi, neviděl jsem jediný komentář, jak dobře vypadá. Byl odpočatý, pohublý, protože začal velmi dobře a pravidelně jíst. Měl čas sám pro sebe, na procházky, plavání, rotoped a najednou je jiný člověk. Ano, když se posuneme dozadu a podíváme se, co absolvoval v tom druhém kvartálu letošního roku – cesty do Číny, Vietnamu, Kazachstánu, návštěvy v krajích, jeho aktivity na Hradě – musím říct, že tento program opravdu mohl, a také se to stalo, nechat na panu prezidentovi stopy.

Neo: Znamená to tedy, že zvolníte? Vaši kritici vám vyčítají, že prezidenta ženete strašným tempem.

Kritici… víte, to jsou medy. Řeknu vám účelový dotaz z minulého týdne: pan prezident ještě pobýval v Lánech a volal novinář, zda je pravdou, že pan prezident byl hospitalizován v nemocnici a že má vážný problém. Já jsem mu odpověděl, že pan prezident hospitalizován nebyl a příští den začíná normální program včetně natáčení v televizi Barrandov. Asi deset minut po tom telefonátu jsem byl konfrontován jedním z ministrů, který se mě ptal, co se děje s prezidentem, a znovu ten dotaz, který mi položil ten novinář. Takže znovu říkám, že ne, a zavolal jsem tomu redaktorovi nazpět, což normálně skoro nedělám. A říkám mu, že jsem slyšel, že jeho maminka má rakovinu. Zda mi to může potvrdit nebo vyvrátit. Pobyt v Rusku ve mně mimo jiné zanechal přísloví, které zní ve smyslu: Nesuďme zdraví ostatních. Když se o ně budeme starat, ta kletba dopadne na naše blízké.

Zkrátka je to uměle vytvořená bublina. Já říkám jednu věc: Ano, pan prezident absolvoval program, který na něm zanechal něco, z čeho můžeme usuzovat, že pan prezident byl unavený.

Miloš Zeman na snímku ze sklonku srpna 2017. Repro: Twitter Jiřího Ovčáčka

Neo: Rozumím, že vás to rozčiluje…

Nerozčiluje.

Neo: … popuzuje

Nepopuzuje. Mě znepokojuje, kolik drzosti, nelidskosti je v novinářích, že jedno jediné téma, které se hrálo, je zdraví pana prezidenta. Já si to překládám tak, že nic jiného na něj není.  Takže když se rozeběhne diskuse, zda prezident bude kandidovat, je tu na stole okamžitě téma, jak dát voličům najevo, že prezident už nemá být zvolen. A to téma je, že se začne zpochybňovat jeho zdraví. Řekl bych, že to je amorální.

Neo: To je váš pohled, ale proti tomu stojí ten druhý. Miloš Zeman chce být znovu prezidentem a lidé mají právo znát pravdu o zdravotním stavu člověka, kterého si chtějí na dalších pět let vybrat jako hlavu státu. Je to tak divné, že se ptáme, zda je prezident v takové kondici, aby zvládl další pětiletku?

Jak můžeme v rámci osudu garantovat, co zvládneme třeba i jen další den? Můžu jen vycházet z lékařských zpráv a vyšetření pana prezidenta.

A k té kritice, že Nejedlý a Mynář prezidenta příliš ženou, k tomu vám něco řeknu. Chtěl bych někdy jednoho z těch mudrců vidět, jak se postaví před Miloše Zemana a řekne, že mu ruší program. Jednou jsem si dovolil škrtnout mu jeden den návštěvy kraje, protože se vracel z Ukrajiny a necítil se dobře. Musím vám říct, že to byl za celou dobu, co se známe, jediný hlučný rozhovor. A vlastně to nebyl rozhovor, ale monolog. Takže takovému člověku, který by přišel za Milošem Zemanem a řekl mu, že má zkrátit návštěvu v Číně nebo nejet do Vietnamu nebo nedej bůh nenavštívit kraj, bych přál hodně štěstí. Ale ano, do budoucna je velmi důležité velmi pečlivě zvažovat prezidentův program.

Neo: Takže jestli vás dobře chápu, není to tak, že by Miloš Zeman pochyboval o tom, zda to zvládne, a zvažoval, jestli to nevzdat?

Miloš Zeman svá rozhodnutí dělá se vší odpovědností. Kdyby měl pocit, že se nemůže stát prezidentem, že by to byl podraz na voliče, rozhodně by neudělal to rozhodnutí, ve kterém oznámil, že chce znovu kandidovat.

Dělá Martin Nejedlý byznys na prezidentovu hlavu, jak říká Andrej Babiš? Co říkala Ivana Zemanová na nápad, že se stane šéfkou týmu za znovuzvolení Miloše Zemana? A proč měl dostat premiér Sobotka na Hradě výchovný pohlavek? Rozhovor s prezidentovým poradcem najdete v tištěném magazínu Neovlivní.cz.