Nejedlý: Prezident nevidí důvod, abych ho opouštěl

Martin Nejedlý, jedna z klíčových figur českého politického zákulisí, zůstává na Hradě jako prezidentův ekonomický poradce. Řekl to sám po schůzce s Milošem Zemanem, kterou si hlava státu vyžádala poté, co soud pravomocně odsoudil Nejedlého firmu k zaplacení mnohamilionové pokuty.

Odvolací soud ve středu pravomocně rozhodl, že firma prezidentovy pravé ruky Martina Nejedlého Lukoil Aviation musí státu zaplatit smluvní pokutu 27,7 milionu korun a úroky (o rozsudku jsme napsali zde »).

Zemanův nejbližší poradce poslal před časem Lukoil do likvidace a poté firma oznámila, že pohledávku, kterou nyní Státní správa hmotných rezerv vymohla, neuznává. Spor se týkal kontraktu na obměnu zásob leteckého petroleje.

O Nejedlém na Neovlivní.cz

» Nejedlý: Nezůstane po nás ani koruna dluhu. Jeho Lukoil je v likvidaci
» Grafika: Pavučina vztahů Martina Nejedlého
» 1. díl rozhovoru: O lánském puči i letu s Kellnerem
» 2. díl rozhovoru: O své práci na Hradě a byznysu
» Proč Zemanův poradce vymáhá státní dluh v Rusku
» Ruskou mentalitu dobře znám, říká Zemanův rádce Nejedlý

Na pravomocný rozsudek čekal prezident, který se v minulosti nechal slyšet, že až na základě tohoto dokumentu rozhodne, zda vlivný byznysmen zůstane mezi jeho poradci.

Jak nyní napsal Deník.cz, Miloš Zeman se rozhodl svého muže podržet. “S panem prezidentem jsem se sešel, mluvil jsem s ním hodinu a půl. Miloš Zeman mi řekl, že je plně uspokojen mým stanoviskem, tedy, že veškeré závazky, které vyplývají z ekonomické či provozní činnosti firmy vůči státu, budou neprodleně uhrazeny,” řekl Nejedlý pro server Deník.cz.

Listu také řekl, že částku, kterou soud určil, uhradí v den, kdy mu bude doručen rozsudek. “Předpokládám, že její splatnost bude tři dny, ale já tuto lhůtu ani nevyužiji,” uvedl Nejedlý. Připustil, že s rozsudkem má problém, ale platbě se vyhýbat nebude. “Ten problém je jenom morální, s tím se musím vypořádat sám. Rozhodnutí soudu má větší váhu než moje pochyby,” řekl Deníku.

Redakce Neovlivní.cz už dopoledne uvedla, že Nejedlý se v okolí svých přátel nechal slyšet, že má peníze stranou, aby dluh zaplatil. Nechce si tak hatit mimo jiné právě přístup k prezidentovi.

Celý příběh ale přispěl ke konci jeho byznysu s Ruskem. (Firmu Lukoil Aviation Czech Nejedlý spoluvlastnil společně s ruským ropným gigantem Lukoil.) Od loňského roku se Nejedlý přeorientoval na Čínu. Díky svému příteli Jaroslavu Tvrdíkovi se česko-čínské obchody staly jeho hlavním byznysem.

Nejedlý patří mezi nejbližší Zemanovy spolupracovníky. Podle žebříčku Neovlivní.cz patří mezi nejmocnější zákulisní hráče tuzemské politiky, v interním měření skončil na čtvrté příčce (aktuální žebříček zde »).