© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Andrej Babiš, vicepremiér a šéf hnutí ANO, se před měsícem hodně zlobil kvůli článku držitelky Pulitzerovy ceny Anne Applebaumové, která jej v listu The Washington Post o “novém druhu přátel Ruska” vykreslila jako stoupence Putinova režimu. Teď na její práci navázal americký novinář Gabriel Meyr. V názorovém článku pro konzervativní server The Daily Caller popisuje tři konkrétní události, které podle něj dokládají nadstandardní vazby českého politika na Moskvu.
“Byl jsem popsán jako proruský politik s tím, že mou motivací může být závislost mých firem na ruském zemním plynu. Nechť není pochyb: Moje politika, stejně jak politika mé strany, je jasně prozápadní a podporující NATO. Členství v Evropské unii je pro Českou republiku prospěšné a my chceme, aby tomu tak bylo i nadále.”
Těmito slovy se Andrej Babiš na sklonku října bránil textu Anny Applebaumové, která jej zařadila mezi politiky Evropy, kteří se vezou na “protiunijní vlně”, šíří ruské vidění světa – a leckdy k tomu mají i osobní důvody. A právě tato slova se stala jedním z argumentů, na kterých svůj text vystavěl Gabriel Meyr z The Daily Caller. Ve článku nazvaném “Putin se skrývá pod českou svíčkou »” (název odvodil od českého přísloví, že pod svícnem bývá tma), se zaobírá spoluprací Babišova Agrofertu se společností Vemex, což je firma spadající pod ruský gigant Gazprom.
“Pan Babiš ve své reakci na článek vypíchl, že nekupuje plyn z Ruska, ale pouze z Německa. Ovšem lze najít zprávu z roku 2007, že Agrofert mění svého dodavatele plynu; místo německé společnosti zvolil Vemex. (…) Kontaktoval jsem společnosti Vemex i Agrofert, abych se zeptal na jejich obchodní vztahy, ale od žádné z firem jsem nedostal odpověď,” napsal Meyr.
Ve svém článku se podrobně věnuje rekordnímu úvěru do Ruska, který pojistila státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) patřící pod Babišovo ministerstvo financí. Jde o výstavbu závodu na výrobu granulované močoviny, kterou dodá společnost Chemoproject Nitrogen ruskému investorovi PhosAgro Čerepovec. Dohodu o financování vývozu podepsali zástupci ruské firmy, EGAPu a UniCredit Bank, která poskytne úvěr, z kraje listopadu.
EGAP se za obří úvěr (jde o dvě miliardy korun, pozn. red.) zaručí i přesto, že má potíže s dalšími smlouvami v Rusku, deník E15 včera napsal, že letošní ztráta státní pojišťovny bude činit až osm miliard.
Meyr připomíná, že PhosAgro spoluvlastní blízký přítel prezidenta Putina Vladimir Litviněnko. A že šlo o tak důležité gesto, že místopředseda ruské vlády přijel do Prahy na slavnostní podpis. (Šlo o vicepremiéra Arkadije Dvorkoviče, podpis smluv se odehrál v pražském Strahovském klášteře, pozn. red.) “V dobách finančních sankcí uložených Západem musí Rusko finanční pomoc dceřiné společnosti ministerstva financí skutečně ocenit,” soudí Meyr.
A do třetice dozvuky sankcí uvalených na Rusko a přátele Vladimira Putina. Meyr ve svém textu připomíná, že se sankce dotkli také čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova, který má v Česku ustájené závodní koně. “Jde o aktiva, která podle uvalených sankcí měla být zmrazena. Ministerstvo financí ale rozhodlo, že koně neprodá a vydělané peníze neskončí v úschově, nýbrž bude je udržovat aktivní a nechá je závodit. Jako by se sankce nekonaly.”
Když se na ministerstvu financí ptal, proč se tak stalo, dostal e-mailem odpověď, že “bylo vzato do úvahy, že by tato aktiva mohla ztratit hodnotu, pokud by byla omezena jejich běžná činnost (příprava, soutěže, chov). (…) Všechny zisky budou použity pouze pro správu a zabezpečení těchto aktiv.” Úřad pak ignoroval Meyrovy otázky týkající se osobní intervence Andreje Babiše v této kauze. “Můžeme ale předpokládat, že Kadyrov tuto laskavost od ministerstva ocení. Pisatele této zprávy to nutí přemýšlet, kdo asi bude během závodů zapsán v kolonce jako vlastník.”
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha