Nejen Čapí hnízdo. Pět kauz, které mohou ovlivnit volby

Není to jen Čapí hnízdo. V závěrečné fázi předvolební kampaně budou úřady projednávat hned několik kauz s politickým podtextem. Netýkají se jen hnutí ANO, ale také sociálních demokratů. Podívejte se na přehled případů, jež mohou zasáhnout do rozhodování voličů

Doprodej státního podílu OKD – Už 1. září musí premiér za ČSSD Bohuslav Sobotka před soud, který ho bude vyslýchat kvůli podezřelé privatizaci těžební společnosti OKD. Soud dostal na stůl zlomový posudek, který potvrdil verzi obžaloby, že vláda Stanislava Grosse prodala doly pod cenou. Znalecký posudek, z něhož ministři tehdy vycházeli, neocenil podstatnou část majetku společnosti. Klíčovou roli v privatizaci tehdy sehrál přímo tehdejší premiér Gross, fakticky ale prodej úřadoval právě dnešní předseda vlády Bohuslav Sobotka v roli ministra financí.

Veřejné zakázky pro Agrotec –  Na začátek října je vyhlášeno hlavní líčení s hustopečskou firmou Agrotec ze svěřenského fondu Andreje Babiše, která byla podle žalobce zapojena do manipulací s veřejnými zakázkami České pošty. Před soudem přitom nepůjde jen o to, zda firma Agrotec skutečně měla na státní poště privilegované postavení a účastnila se manipulací se zakázkami. Obžaloba státního zástupce dává díky odposlechům nahlédnout do zákulisí nestandardního fungování firmy. Firmy, jejíž majitel postavil svou politickou kariéru na sloganu, že není jako ostatní, kteří “všeci kradnú” a drancují státní firmy.

Zakázky pro člena ČSSD – Vedení Prahy se chystá hned v září řešit případ veřejnosti neznámého místopředsedy sociálnědemokratické buňky na Praze 14 Zdeňka Zadiny. Ten dokázal pro svou firmu získat v uplynulých letech veřejné zakázky za nejméně 387 milionů korun. A to převážně od městských firem či pražských obvodů, kde mají vliv jeho straničtí kolegové z ČSSD. Na případ upozornili Piráti, primátorka Adriana Krnáčová následně potvrdila, že zakázky město prověří.

Úniky informací z policie – Ještě do voleb mají úřady rozhodnout o potrestání brněnského podnikatele Davida Rusňáka, sponzora hnutí ANO a zeťě Babišovy pravé ruky z financí Aleny Schillerové. Rusňák je spolu s dalšími sedmnácti lidmi stíhaný v kauze vynášení informací z policejních spisů ke spřízněným podnikatelům. Rusňák se v případu přiznal a žádá samostatné projednání věci. David Rusňák je stíhaný pro podezření, že díky svým kontaktům v podstatě online sledoval vyšetřování, které proti němu vedla policie. Kromě toho si v průběhu let opakovaně nechával zjišťovat, jestli proti němu nebo jeho firmě policie zahájila nějaké kroky. Celkem jde o dvanáct nelegálních vstupů do policejních databází, které pro něj podle obvinění zajišťovali spříznění policisté.

Čapí hnízdo – Do voleb hodlají poslanci projednat žádost policie o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, které detektivové chtějí stíhat pro podvod v kauze  Čapí hnízdo. Policie potvrdila, že Babišova Farma Čapí hnízdo vůbec neměla padesátimilionovou dotaci dostat, protože na ni neměla nárok a uváděla už v žádosti nepravdivé údaje. Obvinění hrozí i dalším lidem z holdingu, kteří byli podle policie do vytažení dotace z veřejných peněz zapojeni. Andrej Babiš navíc loni zjara do příběhu sám zatáhl svoji rodinu, když je označil za původní majitele Čapího hnízda v době, kdy čerpalo dotaci. Stíhaná tak má být kvůli lídrovi hnutí ANO například jeho dcera z prvního manželství, manželka a zeť.