Nejen ministerstva. Babišovu soukromou kampaň financuje i kraj

Listy Ústeckého kraje, kde premiér kandiduje, propagují Andreje Babiše na titulní straně.

Tištěné noviny Ústeckého kraje vycházejí v nákladu 306 tisíc kusů. Do schránek je lidé dostávají zadarmo.

V posledním vydání listů se místní dočtou o tom, co pěkného pro ně udělal premiér Andrej Babiš a jak se osobně zasloužil například o to, že nebyla zrušena nemocnice v Rumburku. Ten samý Andrej Babiš v regionu kandiduje v nadcházejících volbách proti lídrovi Pirátů Ivanu Bartošovi. O něm není v novinách ani slovo. Ani v minulém vydání, ani v tom předminulém.


Andrej Babiš měl v regionu nabitý program Foto: Ústecký kraj

Noviny vydává Ústecký kraj, který z pozice hejtmana řídí shodou okolností Babišův stranický podřízený z hnutí ANO Jan Schiller. Kraj tak z rozpočtu přispívá na soukromou kampaň předsedy vlády. Nakolik je to vítaná pomoc prozrazuje například srovnání nákladu listů: v kraji je dostane do schránek třikrát víc lidí, než si koupí v celé zemi Babišovu Mladou frontu Dnes (aktuální prodaný náklad 89 tisíc kusů).

Obsáhlá reportáž o návštěvě premiéra vyšla s titulkem: Premiér Babiš si při návštěvě Ústeckého kraje prošel lokalitou postiženou bleskovou povodní. A aby bylo hned od začátku jasno, v jakém duchu se ponese celý článek, stačí jeho první věta: “Premiér Andrej Babiš měl v regionu nabitý program”.

Následuje výčet, co všechno předseda vlády během své návštěvy stihl, kde všude byl a kde co slíbil. Třeba peníze na opravy po povodních na Děčínsku. “Musíme zmapovat všechny požadavky… Tyto peníze musí ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s ministerstvem financí zabezpečit,” citují listy premiéra.


Repro: Neovlivní.cz

Je to už několikátý příklad toho, jak premiér zneužívá své politické moci k financování soukromé kampaně.

Popsali jsme případ Dne zdraví, který organizovalo za státní peníze ministerstvo zdravotnictví, ale propagovali se na něm politici kandidující právě za ANO, včetně Andreje Babiše.

Nebo jsme upozornili, že se Babiš chystá spustit za státní peníze právě před volbami obří akci na prevenci onkologie. “Stará pravda říká, že stranám, které jsou zrovna u moci, se lépe dělá předvolební kampaň. Narozdíl od opozice mohou k uplácení voličů využít peníze, které jsou státní. Stačí vymyslet projekt, který vypadá nebo i je prospěšný pro společnost a rozjet ho právě v kampani. Přesně to se nyní chystá udělat hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Jeho tým a lidé z VZP připravují celostátní kampaň na podporu prevence onkologických onemocnění. A součástí má být i příprava projektu na vybudování nového onkocentra v pražské nemocnici na Vinohradech, ” uvedli jsme v květnovém časopise Neovlivní.cz.


ČTĚTE TAKÉ: Den zdraví – kampaň hnutí ANO v režii státu


A nyní se to potvrdilo. SeznamZprávy zveřejnily, že ministerstvo zdravotnictví připravilo pro zdravotní pojišťovny brožuru, která má být součástí onkologické kampaně. A část členů správní rady VZP začala protestovat.

“Brožura má několik stran, na nichž se objevují komentáře tuzemských odborníků, avšak pro Správní radu VZP byla brožura problematická kvůli dvěma fotografiím. Objevila se tu fotografie premiéra Andreje Babiše (ANO) vedle nápisu „Na rakovinu umírá každý čtvrtý z nás. Změňme to!“. Na další straně má pak brožura snímek ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha zastupujícího ve vládě hnutí ANO,” napsaly SeznamZprávy.

Jak už jsme popsali, využívání státní kasy pro svou kampaň praktikovaly i předchozí vlády. Ta Babišova to ale rozjela ve velkém. “V nynější kampani se této výhody využívá extenzivně a osobně mám pocit, že zatím nejvíce od 90. let,” uvedl v rozhovoru pro Neovlivní.cz Jan Outlý z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran.

Opoziční strany sice mohou takový způsob kampaně za veřejné peníze kritizovat, to je ale asi tak všechno, co se s tím dá udělat. “Fakt, že je něco nefér, ještě neznamená, že je to nelegální. Vláda jedná ve sboru a byť jsou jednotliví její členové pověřeni řízením konkrétních resortů, platí, že vláda je kolektivní orgán, a proto lze těžko vyčítat ministrovi dopravy, že se vyskytne na akci pořádané vládou či jiným ministerstvem,” popisuje pravidla hry, která si nastavili politici, Outlý.

A jak dodává, zákon by byl porušen až ve chvíli, kdy by vládní partaj přijala bezúplatné plnění od státu. “To by mohlo nastat, kdyby záběry z této akce využilo ve své kampani, na svém facebooku a podobně. Nebo kdyby byly na akci rozdávány volební materiály nebo by přítomní kandidáti pronášeli své sliby, závazky a plány do budoucna,” dodal Outlý.

A na to si dávají politici Babišova hnutí ANO velký pozor. Na oficiálních partajních profilech žádné fotky například ze Dne zdraví nejsou. Kde naopak jsou mocně zastoupeny jsou účty jednotlivých kandidátů Alen Schillerové, Karla Havlíčka i samotného Andreje Babiše.

A Karel Havlíček hned fotku ze Dne zdraví využil k políčku pro opozici, která řídí Středočeský kraj, kde ministr kandiduje do Sněmovny. “Na dnešním Dni zdraví 2021 mi právě měří tlak. Lehce zvýšený. Poté, co jsem zdravotníkům vysvětlil, že jsem měl pár minut předtím TV reportáž ke skandálnímu rušení 12 železničních tratí Středočeským krajem, pochopili. Dopravní politika kraje zvyšuje tlak většině obyvatel regionu,” napsal k fotce ze Dne zdraví.

Zdroj náhledové foto: Ústecký kraj

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email