Nejen Okamura. I Foldyna mluví o miliardách pro Romy

Romové a miliardy. Téma, přes které se minulý týden zviditelnil lídr opoziční SPD Tomio Okamura. Toto spojení ovšem použil i místopředseda vládní strany ČSSD Jaroslav Foldyna. V případě obou politiků jde přitom o prokazatelnou lež. Nejnovější případ jsme popsali v prvním letošním vydání magazínu Neovlivní.cz, kde je hlavním tématem redakční projekt Lež jako pracovní nástroj.

Minulý týden byl přistižen Tomio Okamura, který se v písemné interpelaci dožadoval po ministrovi kultury odpovědi, zda Muzem romské kultury požaduje na svoji činnost bilion korun. To, že myslel dotaz vážně, následně Okamura potvrdil deníku N. Žádné miliardy přitom muzem nepožaduje, jak obratem uvedlo ministerstvo.

O miliardách pro Romy ovšem mluví i místopředseda vládní strany ČSSD Jaroslav Foldyna. A ten už se neptá.

Rovnou tvrdí, že památník romského holokaustu u Písku bude stát miliardy korun. Památník se chystá na místě někdejšího romského tábora v Letech, kde se poté postavil vepřín. Vykoupení „prasečáku“ slibovalo hned několik vlád, nakonec to udělal až kabinet Bohuslava Sobotky.

„Vykupujeme nějaké prasečáky, budeme tam stavět nějaká mauzolea za miliardy,“ prohlásil v lednu 2019 Foldyna v pořadu České televize Máte slovo během debaty o obědech ve školách zadarmo.

A dodal: „Tady se lidé usmívají, ale já se tomu nechci smát, protože to je k pláči…Jestliže máme peníze na to, pojďme sbírat víčka na misi v Afghánistánu…Pojďme zaplatit obědy dětem, protože to je budoucnost toho státu, ne to mauzoleum v tom prasečáku nebo ta mise v Afghánistánu.“

Ve skutečnosti ale žádné mauzoleum za miliardy nevzniká.

Stát vykoupil někdejší vepřín v Letech za 327 milionů plus DPH, sto milionů uvolnil na zbourání areálu a sanaci ploch. Výstavbu památníku pak budou financovat Norské fondy, připraveno je nyní 40 milionů korun.

Kdo další v politice prokazatelně lhal? Proč si politici myslí, že jim všechny lži projdou? Základ databáze lží i návod, jak se jim bránit, najdete v nejnovějším magazínu Neovlivní.cz. Cesta k předplatnému vede tudy: