Nejen rekordní zisky. Babiš loni bodoval i ve státních zakázkách

Fialova koalice přitom slibovala, že oligarchův holding odstřihne od státních zakázek.

Holding opozičního poslance Andreje Babiše zaznamenal loni rekordní zisky. Jak už jsme popsali, je vítězem krize spojené s válkou na Ukrajině, inflací a cenami energií.


Pacman, kterého skupina Ztohoven vysekala na poli Agrofertu. Zobrazuje chování Andreje Babiše Foto: Ztohoven

Loňský rok navíc navzdory prohlášení politiků současné vládní koalice o “deagrofertizaci” Babiš bodoval i ve veřejných zakázkách. “Celkově Agrofert vystoupal k částce téměř 10 miliard Kč, což je trojnásobek oproti dosud rekordnímu roku 2020,” stojí v analýze společnosti DatLab.

Objem veřejných zakázek pro Agrofert začal stoupat po vstupu Babiše do vlády. Rekordním rokem byl doposud rok 2020, kdy získal zakázky za 3,1 miliardy. Ten loňský jej nakonec překonal o téměř sedm miliard.

Byla to přitom tato vláda, která veřejně vyhlásila projekt “deagrofertizace”.

„Čeká nás nelehká práce vymést ten Augiášův chlév, který tady je. Použila bych pro to slovo deagrofertizace tohoto státu. Bohužel Andrej Babiš si udělal z České republiky pobočku svého holdingu a chtěl se stát jejím majitelem, to se mu naštěstí nepodařilo,” shrnula to za vládní koalici šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová hned po volbách v roce 2021.

A následně premiér zadat jednotlivým ministrům, aby provedli audit spojení holdingu a státní správy.  “V rámci resortů a podřízených organizací se mají za uplynulé čtyřleté období udělat následující přehledy: soupis všech investičních a neinvestičních dotací a všech pobídek, dále zadané kampaně, soupis poradců, úředníků či manažerů a přehled všech veřejných zakázek,” napsaly tehdy SeznamZprávy.

Tedy očista státní správy. Jenže v praxi se ukázalo, že to nebude tak jednoduché a kabinetu Petra Fialy se to nedaří, jak jsme popsali už loni v časopise Neovlivní.cz.

A následně jsme to psali ještě mnohokrát: v případě České pošty, NAKIT i dalších úřadů. A letos to veřejně potvrdil i předseda vlády Petr Fiala: Aparát vzdoruje. Premiér to řekl v souvislosti s vládními škrty, které zčásti utajil před státními úředníky. Právě proto, že by to hatili.

“Někdo nám vyčítá, jak to, že to nemáme konkrétně na jednotlivá ministerstva, proč nám to nedali do posledního čísla? Protože kdybychom to chtěli po nich, tak nikdy nesnížíme provozní výdaje státu o pět procent. Nikdy,” řekl nezvykle otevřeně Fiala v červnu na summitu ReVize.

“Jedna věc je mít vizi a dívat se na věci správně. A druhá věc je dovést je do konkrétních výsledků. Je to těžké v byznyse, je to těžké ve vlastní firmě a je to neuvěřitelně těžké ve státním aparátu,” dodal premiér.

A toho všeho Andrej Babiš využil.

Co teď oligarcha chystá? Co všechno jsme mu během jeho pobytu v politice zaplatili? A prodá své noviny? Detaily Babišovy vertikály najdete v zářijovém časopise Neovlivní.cz, který právě připravujeme. Magazín k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.


Text je součástí projektu Očista státní správy, který podpořil Nadační fond rodiny Orlických


Zdroj náhledové foto: Ztohoven

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email