Nejen smrt. Záložna z kauzy Fialova milionu se zbavuje majetku

Oficiální šéf kampeličky PDZ o víkendu spáchal sebevraždu. Záložna současně začala rozprodávat své nemovitosti a pozemky, píše Letní speciál Neovlivní.cz.

Události kolem Podnikatelské družstevní záložny, kde měl premiér Petr Fiala zapomenutý milion korun, nabraly dramatický spád.


Ilustrace: Neovlivní.cz

Nejprve policie o víkendu oznámila, že předseda představenstva Podnikatelské družstevní záložny Robert Zelenka spáchal sebevraždu.

“Ráno odvezl dceru do školy a následně odjel svým vozidlem na dosud nezjištěné místo a do současné chvíle o sobě nedal vědět. Vzhledem k tomu, že se pohřešovaný v poslední době potýká s psychickými obtížemi a má úzkostné stavy, nelze vyloučit, že může být v ohrožení života,“ oznámila policie v pátek ve svém pátrání.

Po pár hodinách ale potvrdila, že Zelenka byl nalezený mrtvý a policisté nezjistili cizí zavinění.

Následně časopis Neovlivní.cz ve svém aktuální vydání napsal, že probíhá výprodej majetku záložny, kterou fakticky řídil podnikatel a přítel mnoha mocných Kamil Bahbouh.  „V záložně se propouští zaměstnanci, rozprodává se, co se rozprodat dá,“ cituje časopis k aktuálnímu stavu v kampeličce bývalého zaměstnance společnosti.

K mání je majetek v hodnotě desítek milionů korun. Například rozsáhlý pozemek i s projektem nedaleko čáslavské letecké základny, kde chtěli lidé z kampeličky vybudovat speciální centrum. Detaily projektu přináší časopis Neovlivní.cz.

Podnikatelská družstevní záložna přitom sloužila v tichosti roky k financování obchodů se zbraněmi, operací tajných služeb a také byla k dispozici řadě vlivných politiků. Některé z transakcí byly nestandardní, a jak tvrdí bývalý společník kampeličky Pavel Wurst: praly se tam peníze.

Své úspory tam na radu svého poradce Miloše Růžičky navíc vložil i premiér Petr Fiala a neuvedl to v majetkovém přiznání, jak upozornily Seznam Zprávy.

A právě tenhle nepřiznaný milion letos v lednu nasvítil něco, co mělo navždy zůstat utajeno pro veřejnost: existenci peněžního ústavu, který financuje diskrétní transakce mocných.

Od té doby to jde s kampeličkou z kopce. „S tím vším je minimálně na čas, ne-li provždy konec,“ napsali jsme v únorovém časopise v textu, který popisoval, kdo všechno je s příběhem kampeličky spojený.

To, že si tajné služby, zbrojaři a vybraní mocní budou muset zjevně hledat jiný diskrétní peněžní ústav, je jeden rozměr příběhu. Ten druhý je, že díky volnému pádu záložny začaly unikat informace i o ryze soukromých obchodech lidí, kteří pracovali pro stát, nebo s ním obchodují.

Čí majetek zkoumá policie? Co všechno kampelička rozprodává? A proč je kolem záložny navenek ticho po pěšině popisuje aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz, který míří k předplatitelům. PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Neovlivní.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email