Nejvlivnější hráči sportu Pelta a Jansta zadrženi. Spolu se Sobotkovým přítelem

Policie zadržela dvě nejvlivnější postavy tuzemského sportu – Miroslava Peltu a Miroslava Janstu. A to v rámci operace namířené proti zneužívání státních dotací do sportu. Současně si ale policie došla i pro Karla Březinu, blízkého přítele odstupujícího premiéra Bohuslava Sobotky.

» Miroslav Pelta: Číslo 2 v žebříčku TOP 10 vlivných ve sportu
» Miroslav Jansta: Číslo 1 v žebříčku TOP 10 vlivných ve sportu

Šéf tuzemského fotbalu Pelta i šéf sportovní unie Jansta se zařadili na první dvě místa v žebříčku, v němž Neovlivní.cz mapovalo vliv ve sportu. Právník Jansta, který se přátelí s Milošem Zemanem a je členem ČSSD, patří zároveň mezi nejvlivnější zákulisní hráče tuzemské politiky.

Akce probíhá pod dozorem Lenky Bradáčové.

Zátah, který podle policie spustilo vyšetřování podezřelých dotací do sportu, byl ale namířen  i proti Karlovi Březinovi. Příteli premiéra Sobotky a jeho styčného důstojníka pro sport.

Spolu s nimi byli zadrženi i úředníci ministerstva školství. V síti policie tak půl roku před volbami skončili lidé spojení převážně se sociální demokracií.

Samotná ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) potvrdila, že s policií mluvila. Nešlo však o výslech, předala jim informace o tom, jak na jejím úřadu funguje systém dotací.