Někdo se dívá. Pořád

Používáte šifrovací aplikace jako třeba Signal a myslíte si, že vaše hovory a zasílané sms zprávy jsou ochráněné a bezpečné? Omyl.

Ta zpráva se objevila na sklonku roku a navzdory své výbušnosti mnoho zájmu nevyvolala. Pokud ale používáte šifrovací aplikace, měli byste zpozornět. Hackeři podle této zprávy prolomili Signal, široce užívanou šifrovanou komunikační platformu. Znovu se tak potvrdilo, že pokud nechcete, aby někdo slyšel, co si s někým povídáte, nejbezpečnější je promluvit si mezi čtyřma očima. Bez přístrojů, bez aplikací. Osobně.

Ilustrace: Shutterstock

WhatsApp, Signal, Threema či Telegram. Nejrozšířenější aplikace, které když si nainstalujete do svého mobilu, zajistí, aby se nikdo nedostal k obsahu vašich hovorů a zpráv. Používají je byznysmeni a politici, kteří tak chtějí chránit obchodní či politická tajemství. Nebo novináři a aktivisté, kteří zase střeží zdroje svých informací. V době pandemie, kdy se život z kanceláří do značné míry přesunul do světa online, o to víc.

Jak moc jsou šifrovací aplikace oblíbené, viděl zkraje letošního roku každý, kdo má stažený Signal ve svém telefonu.

Probíhala totiž hromadná migrace uživatelů z WhatsAppu právě na Signal. V jednu chvíli ukázal váš telefon třeba dvacet nových zpráv, podle nichž někdo z vašich kontaktů právě přeskočil ke konkurenčnímu Signalu.

Vlnu odchodů z aplikace WhatsApp způsobily chystané změny podmínek jejího fungování a obavy uživatelů o bezpečí svých dat. Ty znásobil třeba Elon Musk, když vyzval veřejnost ke smazání aplikace. V nových podmínkách stálo, že uživatelé dávají souhlas ke sdílení některých dat s mateřskou společností. A tou je v případě WhatsAppu Zuckerbergův Facebook, který má nejpropracovanější algoritmy na vytěžování klientských dat.

Lidé se začali o své soukromí bát. Jenže bát se měli už dávno.

Dokázali jsme to

Minimálně zpozornět měli už loni v prosinci, kdy v izraelském deníku Haaretz vyšel článek o místní firmě Cellebrite. Ta na svém blogu oznámila, že pronikla do aplikace Signal.

Cellebrite se specializuje na hackování a jejích služeb využívají i státní orgány k boji se zločinem. Zabezpečenou komunikaci totiž používají i gangsteři nebo teroristé a klasické napíchnutí jejich telefonů v těchto případech nestačí. Známý je příklad, kdy firmě Cellebrite zaplatilo americké ministerstvo vnitra, aby prolomila ochranu konkrétního zabaveného iPhonu X s údaji o obchodech se zbraněmi.

Jak přesně to hackeři dokázali? A co se pak dělo v bezpečnostní komunitě? A jaké aplikace umí prolomit české tajné služby a policie? Detaily popisujeme v únorovém časopise Neovlivní.cz.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email