Nela Boudová: Otestovali si, co všechno akceptujeme. A prošlo jim to

Jestli jste si doteď nikdy neprohlíželi Instagram a konkrétně pak Instagram herečky Nely Boudové, tak to teď udělejte. A dolistujte až k fotce, na které leží polonahá v županu s klínem překrytým rouškou. Líp se vám pak bude číst tohle povídání o křehkých svobodách a jejich snadné ztrátě, o nepřemýšlení a o tom, co všechno si necháme líbit, když nás pohltí strach. Ta rouška jakoby se stala symbolem vzpoury a svobody. Rozhovor s Nelou Boudovou v květnovém časopise Neovlivní.cz.

Vládní opatření kvůli nemoci covid-19 ji připravila o práci, o milované divadlo, o hraní. A zatímco čeká, až – a za jakých podmínek – bude znovu moci vstoupit na divadelní prkna a hrát pro diváky, Nela Boudová s rostoucím znepokojením sleduje, jak nás virus mění. „Vypadá to, jako kdybychom zastavili srdce celé společnosti, abychom zastavili stoupající horečku. Může reálně nastat situace, kdy emoce strachu v kombinaci s restrikcemi státu promění celou společnost,“ svěřuje se během rozhovoru.

O čem ještě v něm také mluví?

O zneužívání nákazy. Vláda si vyzkoušela krok rychlé změny a prošel. Myslím, že v tuhle chvíli jde o principiální otázku. Cítím, jak celý koronavirus je používán v politickém boji a může se z něj stát argument a strašák pro všechno.”

O odpůrcích premiéra. Když jsem poslouchala naši vládu, která se v podstatě snaží lidem namluvit, že nemusí samostatně myslet, že to za ně někdo vymyslí a vyřeší… Jen si říkám, komu to prospěje? Je prokázané, že živnostníci, malí podnikatelé i umělci jsou nejčastější odpůrci současného předsedy vlády. Jejich podmínky pro fungování se za celou dobu této vlády neustále omezují, můžeme sledovat enormní narůstání byrokracie, kontrol a online sledování. I proto mám z řady věcí, které se teď dějí, obavy. Chci věřit tomu, že na základě koronaviru v budoucnu nebudou omezená práva se shromažďovat.

O tom, zda lidem chybí kultura. Myslím, že víc jim chybí hospoda, restaurace, zahrádky. Ale pevně věřím, že jsou i tací, kterým chybí divadlo, koncerty, výstavy. Třeba já se těším na vůni knížek do knihkupectví. Nedovedu si ale představit, že bychom hráli s ochrannými štíty. Třeba takové líbací scény… 🙂 A navíc by nás nebylo slyšet.

O samozřejmě také o její rouškové vzpouře a reakcích, které její fotka vyvolala.

Celý rozhovor s Nelou Boudovou najdete v květnovém časopise Neovlivní.cz. Předplácejte zde: