Němečka dohání minulost – nákupy v čele ostravské nemocnice

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček před vládním angažmá šéfoval ostravské fakultní nemocnici. Zařízení za jeho éry proslulo nákupy předražených přístrojů. Jeden takový nákup teď ministra dohání – policie pokročila ve vyšetřování koupě stroje CyberKnife. Nákup před rokem zpochybnil úřad ministra Babiše.

Před rokem, během prudkých politických přestřelek mezi ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a šéfem rezortu zdravotnictví Němečkem (ČSSD), podalo ministerstvo financí trestní oznámení na neznámého pachatele. A to v souvislosti s nákupem stroje CyberKnife, který si v roce 2009 za 200 milionů korun koupila tehdejší Němečkova nemocnice v Ostravě. (Němeček nemocnici šéfoval až do roku 2014.)

Svatopluk Němeček, ministr zdravotnictví. Foto: Facebookový profil SN

Svatopluk Němeček, ministr zdravotnictví. Foto: Facebookový profil SN

Státní úřad označil pořizovací cenu stroje, který využívá laseru k odstranění nádorů prostaty, slinivky či na placích, za dvakrát vyšší než cena obvyklá.

Ostravská policie nyní pokročila ve vyšetřování a podle Mf Dnes dospěla k závěru, že nákup byl předražený o 65 milionů korun. Na účtu jedné z dodavatelských firem už kriminalisté zamrazili část peněz, které z nemocnice odtekly.

“Policisté oddělení hospodářské kriminality Moravskoslezského kraje prověřují informace týkající se financování a nákupu zdravotnického přístroje zdravotnickým zařízením. Moravskoslezští policisté zajistili v rámci vedeného prověřování okolností předmětné věci finanční částku ve výši 8 900 000 korun,” řekla listu policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Dozorující státní zástupce Jaroslav Jurka se podle Mf Dnes nechtěl k probíhajícímu vyšetřování vyjádřit.

Sám ministr zdravotnictví v minulosti CyberKnife mnohokrát obhajoval. “Nákup byl zcela v pořádku. Naopak – díky přístroji ušetříme českému zdravotnictví spoustu peněz,” řekl například.

Ve čtvrtek kvůli posunu v kauze svolal tiskovou konferenci. Na té potvrdil, že byl před pár dny vypovídat na policii. “Nejsem ani vyšetřován, ani obviněn,” uvedl.

Přečtěte si také: 

» Jana Nagyová má zaplatit daň za šperky. Má z čeho?
» Policie zkoumá Ťokovy účty. Důkaz o machinacích ale chybí
» Obhajoba Babišova Agrotecu: Je to kampaň!

Nákup dvousetmilionového aparátu posvětil končící kabinet Mirka Topolánka. Na předposledním jednání končící vlády vydal kabinet příslib, že stát přístroj zaplatí.

“Mimochodem: právě tady vláda odklepla i další sporný (a předražený) nákup podobného přístroje od konkurenční firmy, Leksellova gama nože, Nemocnici Na Homolce, a to přesto, že ta už jeden gamma nůž měla,” uvedl publicista Petr Holub ze serveru Echo24. “Ostravská nemocnice posléze 200 milionů korun od státu získala a přístroj koupila, i když americké, britské a německé nemocnice platily v té době za stejný přístroj 3 až 5 milionů dolarů, tedy sotva poloviční částku,” napsal Holub.

Pozdější ministr zdravotnictví Leoš Heger prohlásil, že by podobný obchod nepřipustil.