Německý politik o byznysu českého premiéra: Mzdový dumping z veřejných peněz

Snižování pracovních míst a mzdový dumping díky penězům německých daňových poplatníků. Tak popisuje německý politik Rüdiger Erben fungování společnosti Agrofert ze svěřenského fondu českého premiéra Andreje Babiše. Jak už jsme popsali v obsáhlé rekonstrukci, Agrofert aktuálně spustil program masivního propouštění a redukce platů v německých pekárnách. Navzdory stamilionové dotaci. A to vše ve východoněmeckém regionu Sasko-Anhaltsko, kde je málo velkých stabilních zaměstnavatelů a související dopravní infrastruktury.

Obcházení dotačních pravidel není problém současného premiéra Andreje Babiše pouze v Česku v kauze padesáti milionů na jeho víkendové sídlo Čapí hnízdo. Německý politik Rüdiger Erben v rozhovoru pro Neovlivní.cz promluvil o tom, že obcházení cílů dotačního programu na podporu pro zlepšení regionální ekonomiky provází Babišův byznys i v Německu.

Rüdiger Erben je výkonným předsedou německé sociálně-demokratické strany (SPD) v zemském parlamentu Sasko-Anhaltsko. Jako jeden z mála místních politiků, kteří případ znají, byl ochoten veřejně komentovat aktivity firmy ze svěřenského fondu českého premiéra. Jasně říká, že holding nenaplnil ani jeden z požadavků, na který mu byla obří dotace poskytnuta. Dává si ale pozor, aby za viníka situace označil právě Andreje Babiše. Hlavní vinu spatřuje v politické konkurenci, která šla podle něj českému politikovi na ruku.

Neo: Porušily podle vás společnosti ze svěřenského fondu Andreje Babiše podmínky dotace z programu podpory pro zlepšení regionální ekonomiky (GRW)?

Nejsem si vědom žádného porušení konkrétního ustanovení rozhodnutí o udělení podpory ze strany společnosti Agrofert. Moje kritika je namířena proti rozhodnutí bývalého ministra hospodářských věcí Saska-Anhaltska Hartmuta Möllringa (CDU). Peníze daňových poplatníků vyplacených Agrofertu přispěly ke zrušení pracovních míst ve Weissenfelsu.

Neo: Jaké byly podmínky podpory? Bylo chování příjemce v rozporu s cílem subvencování?

Cílem podpory podnikání bylo vytvoření nových a dobře placených pracovních míst.

Ani jeden z těchto dvou cílů nebyl naplněn. Počet pracovních míst byl dokonce snížen a zaměstnanci ve Wittenbergu jsou dostávají mnohem nižší mzdu než propuštění zaměstnanci v Weißenfelsu.

Neo: Jaká byla výše dotace pro společnosti, které má dnes český premiér ve svěřenském fondu?

Podle mých informací byla společnosti Agrofert poskytnuta finanční podpora ve výši přibližně 11,5 milionů EUR ( v přepočtu jde podle aktuálního kursu o 306 milionu korun).

Neo: Bylo to zemské, spolkové nebo evropské financování?

Prostředky zahrnovaly spolufinancování ze všech tří úrovní.

Neo: Co jiného v tomto případě považujete za důležité?

Jsem rozhněvaný, že Agrofert ještě v roce 2015 dokázal přesvědčit zemskou vládu, aby z peněz daňových poplatníků podpořila snižování pracovních míst a mzdový dumping.