Němečtí zaměstnanci o firmě českého premiéra: Je to bažina

Český premiér Andrej Babiš patří mezi nejštědřejší sponzory německé městečka Wittenberg, kde sídlí jeho chemička na výrobu čpavku a močoviny SKW Piesteritz a také nedávno vybudovaný pekárenský závod. Právě zaměstnanci jeho tamní pekárny ale mezi nejspokojenější rozhodně nepatří. Z údajů na evropském portálu pro posuzování zaměstnavatelů kununu.com vyplývá, že spokojenost zaměstnanců je ve srovnání s průměrem v tomto odvětví mínus 28 procent. Spokojenost s firemní kulturou je pak ohodnocena známkou 2,3 z pěti.

Nejistá budoucnost, přesčasy, neuctivé chování manažerů a dokonce slova o bažině. Takový je průřez kritickými hlasy lidí, kteří prošli Babišovým pekárenským závodem v německém Wittenbergu a popsali svoji zkušenost na portálu kununu.com. Ten je dnes největší platformou pro hodnocení zaměstnavatelů v Evropě.

“Vzhledem k tomu, že zaměstnanci, směnoví manažeři a dokonce i výrobní manažeři jsou propouštěni každý týden, víte, že tam prostě nemáte bezpečnou práci,” zhodnotil práci pro českého premiéra jeden z bývalých německých zaměstnanců.

Další byl konkrétnější: “Existují ​​případy, kdy byli zaměstnanci pozváni krátce před koncem zkušební doby na pohovor a tam dostanou na výběr. Buď dostanete novou pracovní smlouvu, kde již nejste kvalifikovaným pracovníkem, ale pouze „pomocnými pracovníky“ a proto také obdržíte méně peněz, nebo můžete jít s ukončením v ruce. Těžko tomu uvěřit, ale ve své době jsem to zažil dvakrát.”

Psali jsme:
» Babiš hraje o vše
» Za kulisy: Nervozita a blbá nálada v Agrofertu
» Rekonstrukce: Jak firma českého premiéra propouští v Německu

Podobnou zkušenost udělal i zaměstnanec, který přitom jinak nebyl k hodnocení firmy, pro níž v Německu pracoval, tak příkrý. “Strávil jsem tam prací více než rok svého života a snažil se dosáhnout dobrých výsledků. Nikdy nepřišlo poděkování, ale proto jsem to ostatně nedělal. Byl jsem tam, abych vydělal peníze.  Ale pak jsem byl propuštěn na den před koncem zkušební doby, člověkem, který mě nikdy neviděl pracovat, nevěděl, jak dělám, kolik toho vím a jak jsem se zapojil. Myslím, že to je nejhorší a velmi neuctivé,” popsal svoji zkušenost.

Ty nejkritičtější hlasy přirovnávají fungování fabriky k “bažině” nebo tvrdí, že “všechno, co jde udělat špatně, bylo zavedeno právě zde.”

Z údajů portálu kununu.com vyplývá, že spojenost v pekárně ve Wittenbergu se pohybuje dvacet osm procent pod průměrem v tomto odvětví. Portál na základě dosavadních hodnocení zaměstnanců a uchazečů přidělil Babišově podniku celkovou známku za spokojenost s firemní kulturou 2,29 z pěti možných.

Firmy z impéria českého premiéra čelily kritice za neférové podmínky k práci už několikrát, včetně podniků v Česku. Agrofert ale veškeré výtky striktně odmítl a kritiku označil za lživou kampaň.

Konkrétně podmínky v pekárnenské skupině Lieken, kterou Agrofert koupil v roce 2013 a kam spadá i závod ve Wittenbergu, přitom ovlivňuje fakt, že holding se rozhodl ztrátový podnik razantně restrukturalizovat. A stejně jako v Česku, i v Německu si na to dokázal český premiér získat stamiliony z veřejných zdrojů.

Celkem šlo v přepočtu o 300 milionů korun, které Agrofert využil na výstavbu pekárny právě ve Wittenbergu. Souběžně přitom uzavřel pekárnu ve více než hodinu vzdáleném Wiessenfelsu. Ačkoli tamním pracovníkům sliboval práci ve Wittenbergu, ukázalo se, že kromě toho, že by museli dojíždět přes sto kilometrů, dostali by méně peněz a pracovali by bez dalších benefitů.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka už dříve připustil, že skupina snižuje zaměstnance. “Pro úplnost je ale nutné dodat, že v nově otevřených provozech stále hledáme a nabíráme nové pracovníky,” uvedl Hanzelka.

Pro onu zmiňovanou úplnost je třeba dodat ještě pohled do výroční zprávy o hospodaření holdingu Agrofert za rok 2018:  za velkou část třímiliardového celkového propadu firmy může právě pekárenská divize v čele se závodem v německém Wittenbergu.

Skupina Lieken AG podle oficiálních informací Agrofertu prodělala rekordních 1,8 miliardy korun. V roce 2017 byl přitom prodělek Liekenu “jen” 365 milionů.

Za prostudování stojí i celý pekárenský příběh českého premiéra v Německu, který začal v roce 2013. Tehdy Agrofert koupil od  italské potravinářské společnosti Barilla německý řetězec pekáren Lieken AG, tamní pekárenskou jedničku. Firma vyrábí čerstvý chléb, celozrnné pečivo značek Golden Toast a Lieken Urkorn, ale i řadu privátních značek, které si objednávají maloobchodní společnosti.

Převzetím řetězce Lieken Agrofert zaujal pozici jednoho z největších hráčů na trhu s pečivem v Německu. Po vstupu holdingu byla zahájena restrukturalizace společnosti, ve které je postupně utlumována výroba v různých závodech v Německu. Od roku 2015 je v Liekenu prováděna restrukturalizace v rámci tzv. programu Agenda 2020.

Na první pohled by takový krok srozumitelný. Agrofert působí ve stejném odvětví v Česku a posílení jeho tržního podílu i v Německu by bylo logické. V roce 2017 však celý příběh nabral nový směr. Další detaily jsme popsali zde.