Není naším selháním, co nás čeká, píše koordinátor nemocnicím

Koordinátor zdravotní péče Žižka tak reagoval na slova náměstka ministra zdravotnictví Černého, že aktuální situace není “ničí vina”.

Zdravotníci v nemocnicích se chystají na nejhorší dny. Připravují plány, jak postupovat, jak se nachystat na nápor pacientů a vypořádat se s nedostatkem lůžek a personálu.

A do toho přišel v týdnu náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý, který do značné míry poslední rok formuloval státní strategii boje s pandemií, s pobuřujícím výrokem. Na tiskové konferenci, kde popisoval alarmující situaci, uvedl, že za to nikdo nemůže. “Není to ničí vina – ani koalice, ani lékařů, ani pana ministra,” prohlásil náměstek.

Ilustrace Shutterstock

Doktoři, sestřičky a v nemocnicích si to ale zjevně nemyslí. Jejich varování vládní politici v čele s Andrejem Babišem dlouho ignorovali. Naopak je bagatelizovali a řídili boj proti viru nikoli podle reálných čísel nákazy, ale podle počtu zaplněných lůžek v nemocnicích. Tedy podle návrhu zmiňovaného profesora Černého.

A nyní přišel středočeským zdravotníkům dopis krajského koordinátora intenzivní péče Jana Žižky, který jim nastiňuje kroky pro příští dny. V závěru dopisu, který má redakce k dispozici, pak píše: “Dovolím si z mé strany mírně upravit výrok prof. Černého.  My, zdravotníci za tenhle marasmus nemůžeme a není naším selháním to, co nás v následujících týdnech v nemocnicích čeká. Děkuji Vám za vše a přeji hodně sil.”


ČTĚTE TAKÉ: Babiš ignoroval varování. Důkazy v textu

Utajený zápis o rouškách usvědčuje premiéra


Zatímco na jaře lékaři a sestry většinově vládní politiku boje s nákazou nekritizovali, letos přišel zlom. Řada z nich začala otevřeně popisovat, co se v jejich špitálech děje a jaký podíl na tom má vláda.

“Volalo se, plakalo se, nic se nedělo, pak až se teda pan ministr přijel podívat a asi uznal, že se něco u nás děje,” uvedl pro Českou televizi před pár dny primář covidového oddělení sokolovské nemocnice Martin Straka a dodal: “Ano, my jsme tady nejhorší ze všech, jak říkal pan premiér. Já si myslím, že nejhorší je ve všem on, ale to je vedlejší. Takže jsme rádi, že si nás někdo všimnul, že se něco děje a pan ministr to musel nakonec uznat.”

Zjara byly takové hlasy ojedinělé. Výjimkou byla například Ivana Urešová, šéfka Zdravotnického holding Královéhradeckého kraje, s níž redakce Neovlivní.cz tehdy pořídila rozhovor o její diskusi s premiérem. “Strašné chování člověka, který spoléhá na to, že se stále budeme chovat jako stádo. Rozumím, že na nás na všechny je vyvíjen obrovský tlak, neméně tak na vládní představitele, nicméně to nikoho neopravňuje ke lžím a aroganci,” psala v rozhovoru telefonát od premiéra Irena Urešová. Celý článek ZDE.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email