Není třeba speciální plán, říkal Babiš v červnu. Teď se dostavil výsledek

Premiér Andrej Babiš ani nepřišel na tiskovou konferenci, kde se oznamovala další opatření, kterými se stát dosud marně snaží dostat epidemii covid-19 pod kontrolu. Do dnešního dne jeho vládní kabinet žádnou strategii, co bude dál, nepředstavil.

Bylo 5. června a opozice se už poněkolikáté snažila z vlády dostat alespoň nějaké obrysy plánu, který si Babišovi ministři nachystali na případnou podzimní vlnu epidemie.

Předseda vlády opáčil, že žádný speciální plán není třeba. “Plán je takový, že každý den to sledujeme, chytrá karanténa to sleduje,“ prohlásil. “Jsme připraveni na druhou vlnu. Máme skvělé technologie, chytrá karanténa funguje. Z první vlny jsme se poučili a jsme připraveni….Nechápu, co od nás opozice chce, už to nebude nikdy plošné opatření.“

Jenže to byla lež – fakticky totiž vláda Andreje Babiše neudělala nic. O pár týdnů později se totiž ukázalo, že chytrá karanténa nefunguje. Hygienici nestíhají trasovat a s přelomem srpna a září se pak epidemie vymkla z kontroly. Popsali jsme už v červenci ZDE.

K dnešnímu dni Česká republika v počtu oficiálních případů dostihla Švédsko, které Babiš dával za příklad země, která to nezvládla. A Itálie, o níž tvrdil totéž, Českou republiku tento týden zařadila na blacklist.

Připomeňte si výroky premiéra, které stojí za to si pamatovat.

3. března, Novinky: “Respirátory a roušky potřebují lékaři, občané to nepotřebují.”

24. dubna, Radiožurnál: “A my jsme zvládli, zkrátka ten vir jsme zatím zvládli. Za to nás všude na světě obdivují. Dávají nás za příklad.!

25. května, Frekvence 1: “Zvládli jsme to skvěle. Dokázali jsme nemožné a na mapě Evropy jsme hvězdou.”

20. srpna, Radiožurnál: „Jsem trochu v šoku z toho, co vypadlo z ministerstva zdravotnictví. Vůbec se mi to nelíbí,“ citoval premiéra Radiožurnál. „Používám selský rozum a plno věcí mi hlava nebere,“ dodal Babiš. Byl to klíčový postoj, kdy premiér z pozice síly vstoupil do rozhodování odborníků a několik týdnů před volbami osobně změkčil navrhovaná opatření.

8. září, Twitter: “Čtu, co teď vydala WHO. Ta WHO, která nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie. Podle mě by měla mlčet. A pro česká média, která stále kritizují a píšou, jak to nezvládáme, posílám statistiku počtu úmrtí v evropských státech na milion obyvatel. Jsme na tom velmi dobře.”

18. září, ve Sněmovně k poslancům: – “Neřešte stále covid-19. Už jste na tom strávili asi 15 hodin. Jo? Dneska i mladí lidé mají zájem o zahrady. Je plno lidí, kteří si pěstují zeleninu, ovoce, takže to by bylo super, kdybyste to tady konečně schválili.“

Zdroj náhledové foto: Twitter Andreje Babiše

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email