Nepřipraveni, díl III. Vláda řešila jehly až 14. prosince

I u očkování se opakuje situace zjara a léta, kdy vláda svojí neschopností nepřipravila zemi na epidemii.

Má to stále stejný scénář. Přesně před rokem Adam Vojtěch tvrdil poslancům, že není třeba se koronavirové nákazy obávat, protože země je připravena a ochranných pomůcek je dostatek. Že to je lež, se ukázalo už během února, v březnu pak i zdravotníci byli nuceni nosit doma šité roušky. Odkaz ZDE.

Podruhé kabinet fatálně selhal v přípravě na podzimní vlnu. Babišův tým navzdory slibům nezajistil funkční chytrou karanténu, trasování a vláda opět zaspala při vytváření zásob ochranných pomůcek. A premiér nadto tvrdil, že žádný speciální plán není třeba: “Plán je takový, že každý den to sledujeme, chytrá karanténa to sleduje.” Odkaz ZDE.


Důkazy o tom, že vláda nepřipravila zemi na podzimní vlnu jsme přinesli v zářijovém časopise Neovlivní.cz.
Foto: Shuterstock/Neo

A do třetice, když se nyní konečně objevila vakcína a může se začít s očkováním, Babišův kabinet nebyl schopen – kromě jiného – zajistit dostatek jehel a injekčních stříkaček. iRozhlas dnes upozornil, že vakcína se dodává bez jehel a stříkaček. Nemocnice tak musí očkovat ze svých zásob a ty docházejí.

Jak zjistila redakce Neovlivní.cz, Babišův kabinet reálně začal řešit situaci až 14. prosince. Tedy pár dní před tím, než do země dorazily první vakcíny. To, že se na přelomu roku bude očkovat, přitom kabinet věděl už několik měsíců zpátky.

Teprve 14. prosince vláda přijala usnesení č. 1327, které problém s nedostatkem jehel a injekčních stříkaček řeší. A Správa státních hmotných rezerv teprve tímto datem dostala příkaz vytvářet zásoby.

“Do té doby to nikdo neřešil. Na ústředním krizovém štábu dokonce dvakrát z úst zástupců resortu zdravotnictví zaznělo, že jehel i stříkaček je dost, že se nemáme znepokojovat,” popsal pro Neovlivni.cz situaci jeden z členů krizového štábu.

Příběh s jehlami není za uplynulý rok jediný, jak je výše popsáno. Podobné historky přicházejí z dalších úřadů a ministerských kanceláří. Ukazují, že nejde o výjimečný šlendrián či lidské selhání. Ale o systematickou neschopnost řídit zemi v těžkých dobách.

Očkování je tak jen další z příkladů. Jak už jsme popsali, i tady nabrala celá operace skluz, protože se tomu nikdo pořádně nevěnoval. Právě proto se běžné populace bude očkování týkat nejdříve v létě.

Podle členů vládního týmu a pracovníků ministerstva zdravotnictví, s nimiž redakce téma očkování konzultovala, stojí za průtahy fakt, že vakcinace dlouho nikoho nezajímala.

“Nikdo o to nežádal, tak to nikdo nepřipravoval,” uvedl vysoce postavený státní úředník, který se účastní schůzek k epidemii na vládní úrovni.

Pro úplnost ještě pár citátů premiéra Andreje Babiše, jak vidí roční realitu on sám:

3. března, Novinky: “Respirátory a roušky potřebují lékaři, občané to nepotřebují.”

24. dubna, Radiožurnál: “A my jsme zvládli, zkrátka ten vir jsme zatím zvládli. Za to nás všude na světě obdivují. Dávají nás za příklad.!

25. května, Frekvence 1: “Zvládli jsme to skvěle. Dokázali jsme nemožné a na mapě Evropy jsme hvězdou.”

20. srpna, Radiožurnál: „Jsem trochu v šoku z toho, co vypadlo z ministerstva zdravotnictví. Vůbec se mi to nelíbí,“ citoval premiéra Radiožurnál. „Používám selský rozum a plno věcí mi hlava nebere,“ dodal Babiš. Byl to klíčový postoj, kdy premiér z pozice síly vstoupil do rozhodování odborníků a několik týdnů před volbami osobně změkčil navrhovaná opatření.

8. září, Twitter: “Čtu, co teď vydala WHO. Ta WHO, která nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie. Podle mě by měla mlčet. A pro česká média, která stále kritizují a píšou, jak to nezvládáme, posílám statistiku počtu úmrtí v evropských státech na milion obyvatel. Jsme na tom velmi dobře.”

18. září, ve Sněmovně k poslancům: – “Neřešte stále covid-19. Už jste na tom strávili asi 15 hodin. Jo? Dneska i mladí lidé mají zájem o zahrady. Je plno lidí, kteří si pěstují zeleninu, ovoce, takže to by bylo super, kdybyste to tady konečně schválili.“

Měsíčník Sabiny Slonkové
“Za chvíli to bude rok, co se skoro všechno obrátilo naruby. A co se také poprvé ukázala holá realita, jak je vláda schopná pomáhat a řídit zemi v těžkých dobách. Premiér a jeho ministři tvrdí, že obstáli. Jak to je ve skutečnosti? A co se vlastně za poslední rok odehrálo mimo záběry kamer? Dočtete se to v letošním prvním tištěném časopise Neovlivní.cz, který budeme rozesílat v únoru. Magazín můžete objednávat už teď.”
Předplatné časopisu Neovlivní

Zdroj náhledové foto: Shuttestock/Neovlivni.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email