Nepřípustné. Neslučitelné. Ombudsmanka EU kárá Jourovou kvůli Čapímu hnízdu

Evropská komisařka pro spravedlnost Věra Jourová, která má být z titulu své funkce nestranná a hájit zájmy Evropanů, veřejně stranila šéfovi svého domovského hnutí ANO a zastávala se jej. Šlo o nepřijatelné chování, které je s funkcí eurokomisařky neslučitelné, uvedla ve středu v závěrech svého šetření evropská ombudsmanka Emily O’Reilly. Právě ta prošetřovala stžínosti na protiprávní zasahování Jourové v kauze Čapí hnízdo.

Redakce Neovlivní.cz uvedla už z kraje týdne », že rozhodnutí v příběhu stížnosti na Jourovou je ve finiši. V kostce jde o to, že se Jourová zastávala Babiše. Ačkoli dotaci pro projekt současného českého premiéra v demisi, nyní již obviněného Andreje Babiše vyšetřoval evropský úřad pro boj s podvody OLAF, Jourová ještě před zveřejněním závěrů tvrdila, že s dotací je vše v pořádku. OLAF ale dospěl ke zcela opačnému závěru a doporučil vymáhat dotaci zpět.

“Dle názoru ombudsmanky byla komisařčina vyjádření nemoudrá a nepřípustná vzhledem k jejímu postavení komisařky, jejíž chování nesmí vyvolávat žádné pochybnosti o možném konfliktu zájmů,” uvedla nyní O´Reilly.

KONTEXT

» Další udání kvůli Čapímu hnízdu Tentokrát míří na Jourovou
» Dokumenty k financování Čapího hnízda: Šuman měl pravdu
 » Stihne kraj vyřešit Čapí hnízdo dřív, než bude promlčené?
 » Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda

A dodala, že chybovala i Evropská komise jako celek. To když odmítla uznat, že postup Jourové byl vadný.

Agentura ČTK citovala ombudsmanku, podle které by bylo “moudré, správné a zcela odpovídající”, kdyby se Jourová v rozhlasovém interview zdržela odpovědí ke kauze Čapího hnízda. Důvody ke zdrženlivosti byly podle O´Reillyové čtyři: citlivá povaha případu, fakt, že se týkal finančních zájmů EU, pokračující šetření OLAF a skutečnost, že věc se dotýkala jejího někdejšího stranického šéfa.

Samotná stížnost je z  konce roku 2016. Podal ji podnikatel z plzeňského kraje a poukazoval v ní na údajné nepřípustné zasahování Věry Jourové do kauzy Čapí hnízdo.  Stížností reagoval na slova eurokomisařky, která v rozhovoru pro Radiožurnál tehdy uvedla, že podle ní bylo s dotací pro Babišův projekt vše v pořádku, protože byly splněny podmínky pro její poskytnutí.

“Myslím si, že to byla malá firma, která žádala,” uvedla eurokomisařka. “Z evropských fondů můžete financovat ne věci, které jsou pro někoho, ať už je bohatý, nebo chudý, ale že se z toho dělají věci, které mají mít pozitivní dopad na veřejnost. To znamená na rozvoj regionu, na zaměstnanost a tady si myslím, že to byla využitá příležitost, když takováto dotace byla k dispozici, a že se to s tím nápadem vlastně i podle hodnotitelů toho projektu dobře potkalo.”​

Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF však došel v prosinci minulého roku, tedy o rok a půl po vyjádření Jourové, k opačnému závěru. Projekt Čapí hnízdo na úvodní stránce své závěrečné zprávy vyhodnotil jako podvod, zneužití finančních prostředků a protiprávní jednání.

Sama Věra Jourová již dříve Neovlivní.cz řekla, že si z udání těžkou hlavu nedělá. Je totiž přesvědčená, že nic neporušila. Čerstvé rozhodnutí ombudsmanky zatím nekomentovala.

Druhá část podnětu, ke kterému by měl úřad bruselského ombudsmana vydat závěr, se týká údajného porušení povinnosti nezávislosti komisařky Jourové. To už s Čapím hnízdem nijak nesouvisí.