Nevím, neznám, nepamatuji se. Jak vypovídají svědci v Babišův prospěch

Svědky, kteří mohou pomoci politikovi, postihla hromadná ztráta paměti.

Naposledy takovou rozsáhlou amnézii utrpěli lidé, kteří měli před skoro čtvrt stoletím u soudu vypovídat o podvodech při financování Občanské demokratické strany z éry Václava Klause.


Jako demonstraci síly pojal AB i vlastní svatbu. Uspořádal ji natruc na Čapím hnízdě Foto: Hnutí ANO

Totéž o dvě dekády později předvádějí nyní u soudu i svědci v kriminální kauze bývalého premiéra Andreje Babiše. Shodou okolností to jsou svědci, které by šlo zařadit do skupiny svědků obhajoby.

Jak už jsme popsali, svědci, kteří nejsou nijak spojeni s Andrejem Babišem, vypovídají u soudu zpravidla v jeho neprospěch. Rodina a ti, kteří jsou stále jeho zaměstnanci nebo je jinak platil, politika podrželi. Ovšem způsobem, kterým podezření nerozptýlili.


ČTĚTE TAKÉ: Mýtus o boháčích. Že nekradou? Zamyšlení Libora Winklera


Buď rovnou odmítli vypovídat nebo utrpěli hromadnou ztrátu paměti. A to zrovna o těch klíčových okamžicích. A to nejen u soudu, ale i na dřívějších výsleších na polici nebo před vyšetřovateli z Evropského úřadu pro boj s korupcí OLAF.

Kupříkladu takový Jaroslav Faltýnek nyní u soudu na většinu otázek ohledně převodu akcií, které mají rozptýlit podezření, že šlo jen o fintu, odpovídal, že si už nevzpomíná. Na policii původně vypovídat odmítl. Vyšetřovatelů, OLAF v roce 2017 tvrdil, že si nic nepamatuje.

Zde je část z jeho výslechu z března 2017:A jako přes kopírák vypadají přepisy odpovědí z výslechu před vyšetřovateli OLAF, kteří si ve stejném roce předvolali Zdeňka Kubisku. Ten řídil firmu ZZN Pelhřimov, když podle Babišovy verze změnila majitele a akcie převzala jeho žena a děti. Kubiska ale u soudu na většinu otázek opakoval, že si už nevzpomíná. Dokonce ani na to to, s kterými právníky údajné předání akcií řešil.

Vyšetřovatelům OLAF stejně jako Faltýnek tvrdil, že si nepamatuje. V podstatě nic.

Zde přepis jeho výslechu:A do třetice bratr Babišovy manželky Martin Herodes. Údajný držitel akcií u soudu odmítl vypovídat. Předkládáme jeho výpověď před vyšetřovateli OLAF. I jeho postihla totální ztráta paměti jako Kubisku a Faltýnka.¨ Zabalil ji do slovního spojení “nebudu se vyjadřovat”. Jen na přiložené stránce z výslechu na OLAF tuto formulaci použil jedenáctkrát.Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email