(Ne)známí čeští mecenáši: Martin Hausenblas

Náš titulek není zcela přesný. Tváře mnohých z těch, kteří dnes patří mezi největší české filantropy, nejsou neznámé, občas prokmitnou zpravodajstvím. Většinou však kvůli úspěšnému byznysu, který dělají. Nedosahují na peníze, jimiž disponují lidé jako Petr Kellner, Andrej Babiš, Zdeněk Bakala či bývalý mocný šéf ČEZu Martin Roman  – i ti část svého jmění posílají na bohulibé účely. Lidé, o kterých je řeč, však z částek, které dokázali vydělat vlastními nápady a pílí, posílají nezanedbatelnou část do projektů, které považují za důležité. A osobně se v nich angažují.

Martin Hausenblas

Rodák z Děčína založil v roce 2000 se svým společníkem Pavlem Neumannem společnost Adler Czech. Zprvu prodávali trička reklamním agenturám, později se stali jedním z nejrychleji se rozvíjejících výrobců a vývozců reklamního textilu v Česku.
hausenblas_martin

Ze zisků z podnikání financuje stipendijní fond Renesance – na podporu studentů z Ústeckého kraje, kteří se chtějí dál vzdělávat v zahraničí. Naučit se jazyk, získat zkušenosti a pak se vrátit domů a pomoci svému kraji. Fond zakládal spolu s Ústeckou komunitní nadací na jaře roku 2010.

“Vize fondu Renesance vychází z mého vlastního poznání, že pobyt v zahraniční může mladého člověka zásadním a pozitivním způsobem ovlivnit. Na vlastní kůži jsem se přesvědčil, že dostat se v mládí do jiné kultury, muset tu sám znovu začít, k tomu se naučit cizí jazyk a získat kvalitní vzdělání, je obrovská zkušenost, po které se mladý vnímavý člověk může stát velmi cenným pro zdravý rozvoj své komunity,” myslí si Martin Hausenblas.

Předsedá sdružení podnikatelů Podnikáme bez korupce, které se snaží oslovit všechny poctivé podnikatele. “Chceme je inspirovat je k tomu, že veřejnou deklarací o bezkorupčnosti ovlivní příznivě prostředí. Nebojujeme proti korupci, takových aktivit je již mnoho. Platné zákony existují, ale nedodržují se. Jde nám o ozdravení společenského klimatu,” píše se na webových stránkách sdružení.

Hausenblasovo jméno najdete za aktivitami skupiny I Love Ústí, které financuje. Zasadil se o záchranu ústeckého kina Hraničář a s ním i Činoheráku.

Před pěti lety koupil zchátralý zámeček Skrytín na Děčínsku, který se rozhodl opravit a vytvořit si tu nejen domov, ale i místo setkávání.

Zajímá se o udržitelný rozvoj, jako první do Česka dovezl elektromobil Tesla, angažuje se ve sdílení aut a půjčování kol.

Podporuje také projekt prevence AIDS v Malawi.

Svou motivaci popsal takto: “Nejprve si člověk bere víc, než dává. Časem by se to mělo vyrovnat a otočit. Odměnou nemusí být nutně peníze nebo osobní prospěch, dostaví se však pocit naplnění.”

Hausenblas je aktivní v politice. V komunálních volbách v roce 2014 kandidoval jako lídr platformy PRO! ÚSTÍ, která získala 17,4% hlasů a skončila na druhém místě ze všech 14 kandidujících hnutí. Hausenblas získal post 1. náměstka primátora statutárního města, smetl ho převrat na radnici. Nyní se chystá kandidovat v podzimních doplňovacích volbách do Senátu.