(Ne)známí čeští mecenáši: Václav Dejčmar

Náš titulek není zcela přesný. Tváře mnohých z těch, kteří dnes patří mezi největší české filantropy, nejsou neznámé, občas prokmitnou zpravodajstvím. Většinou však kvůli úspěšnému byznysu, který dělají. Nedosahují na peníze, jimiž disponují lidé jako Petr Kellner, Andrej Babiš, Zdeněk Bakala či bývalý mocný šéf ČEZu Martin Roman  – i ti část svého jmění posílají na bohulibé účely. Lidé, o kterých je řeč, však z částek, které dokázali vydělat vlastními nápady a pílí, posílají nezanedbatelnou část do projektů, které považují za důležité. A osobně se v nich angažují.

Václav Dejčmar

Spolumajitel společnosti RSJ s ročním obratem odhadovaným na biliony korun a několika dalších firem, mezi nimiž je asi nejznámější modelingová agentura Czechoslovak Models, která pro svět módy objevila tváře jako je Tereza Maxová či Eva Herzigová.

Vystudoval matematické gymnázium, je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze a rád se zabývá investicemi do disruptivních projektů a myšlenek. dejcmar_vaclav

Je aktivní v Nadačním fondu Neuron, v němž podporuje vědecké expedice. “Symbolizují dobrodružství. A když jsou navíc spojeny s vědeckým výzkumem, je to dobrodružství dvojnásobné. Věda by měla být prezentována právě jako dobrodružství a expedice jsou ideálním způsobem, jak přiblížit vědu široké veřejnosti. Navíc každá expedice představuje silný příběh lidí, kteří expedice připravují a realizují – více méně vždy zajímavá story, která může inspirovat,” míní.

Peníze posílá pravidelně protikorupčnímu fondu, za nímž stojí – stejně jako za Neuronem – zakladatel RSJ Karel Janeček. V minulosti přispěl i na politické kampaně – podpořil prezidentské kandidáty Karla Schwarzenberga i Vladimír Franze.

Výčet toho, kde se angažujeme, je mnohem delší, doplňme třeba projekt Paralelní polis umělecké skupiny Ztohoven, která se ovšem díky penězům od mocného finančníka dostala pod palbu kritiky, že takhle se anarchie nedělá. “Podporu Paralelní polis beru jako podporu něčeho, co se mi osobně líbí. Beru to jako druh hry. Kryptoanarchie je navíc celosvětový fenomén. A že by měli dělat anarchii bez peněz? Pak nebude mít žádnou viditelnost a zásah,” glosoval loni výhrady v deníku E15 Dejčmar.

Čtěte také

» Portrét Petra Sýkory, spoluzakladatele nadace Dobrý anděl

Je spolumajitelem galerie moderního umění DOX, sedí rovněž v dozorčí radě mezinárodního centra současného umění MeetFactory: “Neřekl bych, že jsem se našel v umění. Ale těší mne renesanční přístup, obklopit se rozmanitostí. Líbí se mi světy různých lidí, jejich odlišnost.”

Kromě umění se pohybuje kolem módy, vedle zmiňované agentury Czechoslovak Models stojí Václav Dejčmar za zřejmě největší módní událostí, která se v Česku pravidelně odehrává. Jde o Mercedes-Benz Prague Fashion Week, kde se (mimo jiné) předvádějí nejnovější trendy pod širým nebem na „nejdelším mole ve střední Evropě“ v Pařížské ulici. Důraz je během MBPFW kladen i na podporu začínajících návrhářů z Česka a Slovenska.

A takto Václav Dejčmar odpověděl na dvě anketní otázky Neovlivní.cz:

Neo: Podle čeho se rozhodujete, jaké projekty podpoříte?

Kromě různých charitativních nadací podporuji zejména projekty spojené s kulturou nebo obecněji s kreativitou. Klíčová je pro mě vždy osobnost předkladatele a jeho týmu.

Neo: Kdybyste mohl v Česku změnit jednu věc – v podstatě lusknutím prstů – která by to byla?

Změnil bych náladu ve společnosti, která se bohužel často nese na vlně strachu a nespokojenosti. České republice bych přál více společenského konsensu a konstruktivního leadershipu.