Nic nevím, já to nepodával. Na dokumentech je ale Babišův podpis

Ministr financí Andrej Babiš dává ruce pryč od nejnovějšího odhalení v kauze Čapí hnízdo, kdy se ukázalo, že v žádosti o dotaci byly uvedeny nepravdivé údaje a ekonomičtí experti zpochybnili životaschopnost celého projektu. Babiš reagoval slovy, že o ničem neví. Dokumenty z roku 2008, které má redakce Neovlivní.cz k dispozici, ale svědčí o opaku.

“Já k tomu nemám co říct,” snažil se v pondělí ministr financí odpálkovat otázky Kataríny Vítkové, redaktorky slovenské veřejnoprávní televize, která jej po tiskové konferenci žádala o komentář k nejnovějším zjištěním ohledně jeho dotační kauzy Čapí hnízdo.

Reportérka se ale nedala a znovu se dožadovala odpovědi, proč byly v žádosti o dotaci uvedeny nepravdivé údaje. “Já jsem je nepodával,” zněla odpověď.

Poslední strana dohody o ručení za úvěr na výstavbu Čapího hnízda. Podpis: Andrej Babiš

Tituní strana dohoda o ručení za úvěr pro výstavbu Čapího hnízda. Podpis: Andrej Babiš

Jenže dokumenty z roku 2008, kdy se připravovala a následně schválila dotace 50 milionů na výstavbu ministrova luxusního konferenčního centra na Benešovsku, ukazují, že Andrej Babiš byl do projektu detailně zasvěcený. Osobně například podepsal dohodu o ručení za úvěr, kterým Farma Čapí hnízdo pokrývala další část výstavby.

Dokument je z 25. června 2008. Andrej Babiš ji podepsal coby předseda představenstva společnosti Agrofert Holding. Jedině díky tomuto ručení Farma Čapí hnízdo získala od banky HSBC úvěr ve výši 350 milionů korun.

V ručitelské dohodě s Babišovým podpisem je jasně uvedeno, že jde o ručení na střednědobý úvěr. Andrej Babiš tedy musel vědět, že půjčka musí být bance splacena do čtyř let, jak zní definice střednědobého úvěru. Jenže v žádosti o dotaci Farma Čapí hnízdo uvedla, že úvěr je rozložený na deset let. Kdyby do žádosti napsala pravdivou dobu splácení, projekt by ekonomicky nevycházel už na první pohled.

Podle evropských dotačních regulí je ale uvedení nepravdivých údajů důvodem proto, aby byl takový projekt z dotačního programu vyřazený a finanční injekci nezískal.

Najatí externí hodnotitelé, které si středočeský dotační úřad musel podle pravidel přizvat, navíc zpochybnili celou ekonomickou rentabilitu projektu Čapí hnízdo. Navzdory jejich posudkům i výše uvedenému podvodu s dobou splatnosti úvěru politici Středočeského kraje v roce 2008 dotaci pro Čapí hnízdo schválili.

Kdo za to nese odpovědnost? Kdo podepsal dokument s nepravdivými údaji v žádosti o dotaci? Detaily kauzy najdete v tištěném měsíčníku Neovlivní.cz.