NKÚ ve sporu s Babišovou vládou. Jak dlouho vydrží Kala?

Nejvyšší kontrolní úřad zpochybnil jednu z vlajkových lodí současné vlády – centrální nákupy. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Ministerstvo financí oznámilo, že tvrzení NKÚ jsou hrubě zkreslená. Je to už  poněkolikáté, kdy se nezávislý úřad pod vedením Miloslava Kaly postavil současné Babišově administrativě.

Nejvyšší kontrolní úřad v pondělí ráno rozeslal svoji pravidelnou zprávu a rozpoutala se bouře. NKÚ totiž ostře zkritizoval systém centrálního nákupu státu, který před čtyřmi lety v roli ministra financí zavedl dnešní premiér Andrej Babiš. NKÚ konstatoval, že systém nefunguje a nepřináší očekávané úspory. A nadto jej podle NKÚ téměř nikdo nevyužívá pro sběr požadavků z celé státní správy. Kompletní znění tiskové zprávy najdete tady.

Reakce byla rychlá. Ministerstvo financí zprávu nezávislého úřadu označilo za hrubě zkreslenou. “Ministerstvo financí trvá na tom, že jím zvolený postup je hospodárný, účelný a efektivní, a to včetně NKÚ kritizované možnosti resortů nakupovat levněji mimo centrální nákup,” stojí v reakci ministerstva, která je kompletně zde.

Andrej Babiš se zatím k nálezu NKÚ osobně nevyjádřil.

Není to přitom poprvé, kdy nezávislý úřad veřejně vystoupil s kritikou Babišových nápadů a činů. Naposledy letos v květnu premiéra například rozlítil dopis určený prezidentovi Miloši Zemanovi. V něm NKÚ mimo jiné kritizuje slabý výkon justice a úředníků, ale také dopravní stavby, sociální bydlení a nákupy ve zdravotnictví. Kompletní znění dopisu najdete zde, podle zákona o svobodném přístupu k informacím jej získal Michal Blaha.

Andrej Babiš na dopis reagoval slovy, že se šéf NKÚ a bývalý sociální demokrat Kala nechová nadstranicky. “Celé minulé volební období interpretoval čísla a fakta politicky a často proti mně vystupoval. Takové chování šéfa NKÚ je nepřijatelné. Má být neutrální, nadstranický a nepolitikařit,” postěžoval si premiér v Lidových novinách ze svého svěřenského fondu.

Miloslav Kala si z toho prozatím těžkou hlavu nedělá, jak vyplynulo z rozhovoru pro Týden:  “Dopis nebyl o panu premiérovi ani o této vládě. Pan premiér má takové rychlé reakce, takže proto asi tak reagoval…Důležité je něco jiného: jestli ho to zasáhlo a bude se tím inspirovat. A to by bylo dobře.”

Jak dlouho se Miloslav Kala ve vedení úřadu udrží, to zatím není jasné. Prezidenta NKÚ jmenuje na návrh Sněmovny prezident, a to bez kontrasignace vlády. Miloslav Kala je ve funkci od března 2013.