NKÚ: Vláda loni projídala rozpočet za dárečky voličům

Minimálně 147 miliard z navýšeného schodku šlo na výdaje, které nesouvisely s pandemií covid.

Vláda Andreje Babiše se sice zaklínala, že musí navyšovat schodek státního rozpočtu kvůli pandemii covid-19, ve skutečnosti na ni šel ale jen zlomek peněz. Jak nyní zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad, vláda loni zvýšila zejména běžné výdaje, které s epidemií nesouvisely.


Premiér Andrej Babiš a vicepremiér Karel Havlíček po březnové schůzi vlády. Foto: Úřad vlády ČR

“Celkové výdaje v roce 2020 meziročně vzrostly o 291 miliard korun na celkem 1 842,9 miliardy korun. Minimálně 147 miliard korun ale nesouviselo přímo s pandemií nemoci covid-19, šlo například o jednorázový příspěvek důchodcům, oddlužení nemocnic a další,” píše NKÚ.

Zatímco v roce 2019 byl podíl státního dluhu 28,5 % HDP, v roce 2020 se meziročně zvýšil na 36,5 % HDP. Česká republika je tak sice podle NKÚ stále jedna z nejméně zadlužených zemí EU, dle odhadu Evropské komise je ale tempo zadlužování jedno z nejrychlejších. Takový výsledek ohrožuje budoucí stabilitu veřejných financí.

“Výsledek hospodaření státu nelze však přičítat jen vlivu pandemie. Stojí za ním i to, že stát odkládá řešení dlouhodobých problémů. Nevýkonnost státu se promítla nejen do reakce na pandemii, ale i do oblastí, jako jsou rozvoj dopravní infrastruktury, digitalizace státní správy nebo sociální oblast. Negativní dopady nejen na tyto oblasti měla i přebujelá byrokracie, pomalé procesy a nekoordinovanost,” doplnili kontroloři.

Jak dokládáme v aktuálním vydání časopisu Neovlivní.cz situace pro letošní rok se nijak nezměnila. Naopak. Chystá se Poslední hostina.

Na veřejné peníze si poslední půl roku před volbami brousí nejen lobbistické skupiny, ale zejména vládní politici, kteří chtějí veřejné peníze využít k tomu, aby se i po říjnových volbách udrželi u moci. V rozpočtu pro letošní rok na to mají připraveno nejméně 70 miliard.

Detaily “loupeží z eráru” přinášíme v dubnovém časopise Neovlivni.cz. Předplatné ZDE

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email