Nová Babišova taktika: Uprchlíci nám ujídají chlebíček

Andrej Babiš po útoku Putina na Ukrajinu ztratil půdu pod nohama. Jeho marketéři zaveleli k přitvrzení strategie hnutí ANO.

Čtvrt roku poté, co marketéři hnutí ANO spustili operaci, na jejímž konci má být Andrej Babiš na Hradě nebo alespoň návrat partaje do vlády, je okolnosti donutily ke změně taktiky. Putinův vpád na Ukrajinu a následná blesková reakce Fialovy vlády na pár dní zcela vymazaly poslance Babiše z politického světa.


Poslanec vyrazil porovnávat ceny do Polska. Zdražovat se ale chystá právě Babišova firma Foto: Hnutí ANO

Pozornosti se mu dostalo maximálně díky jeho pobytu v IKEM nebo po obžalobě v kriminální kauze Čapí hnízdo. To už je ale minulostí. Lídr opozičního hnutí ANO v posledním týdnu našel půdu pod nohama.

Jeho marketingoví rádci totiž pro něj podle zjištění Neovlivní.cz připravili novou strategii. Cílem je vyvolávat dojem, že Fialova vláda kašle na české občany, upřednostňuje pomoc ukrajinským uprchlíkům a pro “naše lidi” nic nedělá.

Tedy taktika v duchu padesátých let a komunistického hesla “dědeček a babička ujídají nám chlebíčka”.

“Bylo potřeba udělat jistou změnu, která reaguje na vnější změnu okolností. Nová strategie se bude soustředit na českého občana, který je přesvědčen, že současná vláda za něj dostatečně nebojuje,” popsal taktiku jeden z Babišových spolupracovníků.


KONTEXT: Opravit státní správu po Babišovi bude trvat roky


A stejně jako v minulosti i tentokrát je upravená strategie podložená detailními průzkumy nálad potenciálních Babišových voličů. “Z posledního výzkumu vyšlo, že vlna podpory ukrajinským uprchlíkům už opadá. Lidé se obávají o svoji vlastní existenci, ekonomická situace státu není dobrá a my jim dokážeme dát naději, že se o ně postaráme, že se za ně budeme prát,” dodal již citovaný Babišův spolupracovník.

V praxi poslanec Babiš předvedl pozměněnou strategii už minulý týden ve Sněmovně. Začal ještě mírně, když se dotazoval v interpelaci premiéra Petra Fialy, co přesně udělá pro “lidi”.

“Dvacet čtyři států členských EU udělalo opatření pro lidi. Velká Británie, všichni. Takže chci vás poprosit…Kdy konečně něco uděláte i pro české občany? Návrhy od nás máte velice konkrétní, takže já vám přeji hezké jednání v Bruselu…,” prohlásil poslanec.

O chvíli později se ale rozjel, když začal vyčítat vládě, že ubytovává ukrajinské uprchlíky na lukrativních adresách v Praze: “Víte, v Praze nebyly byty pro zdravotně postižené, pro samoživitelky. A já jsem rád, že pro ukrajinské uprchlíky se našel byt na Haštalské a Zlatnické. To je pecka! Praha 1, Pařížská. Takže já se jen ptám, co budete dělat. Jak tedy bude ta výstavba?”

Poslanec přitom zapomněl dodat, že to byly jeho ministryně Dostálová a Schillerová, kdo ve státních bytech v centru Prahy bydlel a neplatil za ně ani korunu. Po jeho odchodu ze Strakovy akademie do nich žádný Fialův ministr bydlet nešel, a tak je vláda uvolnila pro charitu.

O víkendu pak Babiš vyrazil do Polska, kam jel srovnávat ceny. “Porovnáme, co udělala polská vláda pro své občany a jak to vypadá u nás,” hlásil na svých sociálních sítích.

A opět zapomněl dodat podstatnou informaci: on sám je prostřednictvím svého holdingu dodavatel významné části produktů do českých supermarketů. A byli to právě manažeři Agrofertu, kdo v minulých dnech oznámil, že za jejich výrobky budou muset lidé zaplatit víc.

Jako například šéf pekárenského podniku Penam Jaroslav Kurčík. “Bohužel budeme muset přistoupit i ke zdražení. Zatím nemohu říct kdy, ale ceny budeme muset upravit ve velmi krátkém horizontu,” řekl portálu iDnes z Babišovy mediální divize.

Už původní strategie z přelomu roku, kterou jsme popsali ZDE, počítala s tím, že Andrej Babiš se pasuje do pozice zachránce. Měl ale hrát roli sjednotitele, v pozici kritiků Fialovy vlády měli vystupovat spíše poslanci hnutí ANO.

A Babiš se měl soustředit především na své turné v obytném voze. Už tehdy ale marketéři počítali s tím, že Babiš bude během cest za voliči ukazovat lidem, že on je ten, kdo je přišel zachránit a za jejich potíže rozhodně nemůže jeho vláda. “Cílem je ukázat přívětivou tvář Andreje Babiše. A připomenout lidem, kdo jediný je na jejich straně,” citovali jsme už tehdy člena Babišova týmu.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email