Nová klička, jak se Rath může vyhnout vězení

Ten rozsudek Nejvyššího soudu směřuje na první pohled k jasnému závěru: odposlechy v kauze Davida Ratha  jsou jako důkazy přípustné. Logický závěr tedy je, že soud – stejně jako poprvé – během podzimního chystaného líčení na základě odposlechů znovu bývalého středočeského hejtmana odsoudí. Jenomže korupční příběh může nakonec dopadnout úplně jinak. Osvobozujícím verdiktem.

Naděje pro Davida Ratha spočívá v tom, že Nejvyšší soud vrátil odposlechy do hry uprostřed “zápasu”. Nikoli až po pravomocném rozsudku. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán totiž nevyčkal na finální verdikt a stížnost podal během soudního procesu. Ve chvíli, kdy vrchní soud v Praze odposlechy jako důkaz smetl a nařídil nižšímu soudu, aby případ znovu projednal a bez těchto klíčových důkazů.

Čtěte také

yakub88 / Shutterstock.com
» Analýza: V kauze Nagyová chybí jen krabice od vína, jinak je jako Rath
» Slonková ke kauze Rath: Nemám iluze, že jinde se to neděje
» “Věděl, byl srozuměn, přispíval.” Rath dostal za přijímání úplatků 8,5 roku
» Rath krmil tajemné zvíře. ČSSD? Policie nic nenašla, stranu očistila
» Rathova krabice od vína? Omyl to byl jen těžko

“Za tohoto stavu věci nelze existenci rozhodnutí Nejvyššího soudu a platnost jeho závěrů pro futuro pomíjet. Naopak lze dovodit, že má svůj význam pro všechna další rozhodnutí, která budou po jeho vydání vynesena,” citoval z písemného odůvodnění rozsudku Nejvyššího soudu server irozhlas.cz.

Klíčový je v citaci latinský právnický výraz “pro futuro”, v překladu v budoucnu či napříště. Nejvyšší soud totiž právě proto, že případ dostal uprostřed hry, nemohl rozsudek vrchního soudu zrušit. Vydal tedy stanovisko k odposlechům, ale rozhodnutí o vině ponechal na krajském soudu.

A právníci se nedokáží sjednotit, který verdikt bude pro krajský soud projednávající Rathovu kauzu závazný. Ten, který vynesl Nejvyšší soud a umožňuje odposlechy využít? Nebo ten vrchního soudu, který je zamítl a otevřel tak bývalému hejtmanovi ČSSD cestu k jeho osvobození?

Odhadovat, jak krajský soud rozhodne, si netroufají ani advokáti obviněných. “Upřímně, je to otevřené. Není sporu, že usnesení Nejvyššího soudu by se mělo týkat kauz, které se otevřenou v budoucnu. Spor je ale o to, jestli se vztahuje i na tento konkrétní případ,” připustil dvojí pohled na příběh advokát Tomáš Sokol, který v korupční kauze hájí Rathovy spolupracovníky Kateřinu a Petra Kottovi.

Bez ohledu na to, k jakému výkladu se krajský soud přikloní, David Rath získal další čas. Diskusí o odposleších justice už strávila půl roku a zjevně ji dál povede. Další kolo procesu je nařízeno na polovinu října. Když bude bývalý politik znovu odsouzen, bude se odvolávat i dovolávat a případ tak nakonec velmi pravděpodobně skončí opět na stole Nejvyššího soudu. Potažmo u Ústavního soudu, kam jde Rath podle svých slov připravený kauzu dotáhnout.

S ohledem na stav české justice se bavíme o zhruba dalších dvou letech, než bude znám finální verdikt.

Jen pro připomenutí: David Rath byl zatčen už před pěti lety v okamžiku, kdy od Kottových převzal v krabici od vína sedm milionů korun. A odposlechy doložily, že šlo o peníze z veřejných zakázek pro Středočeský kraj, o které se trojice dělila. Šlo o jeden z mála případů politické korupce, který byl podložený jednoznačnými důkazy.