Nová linka na Babišův toastový chléb: sto milionů z dotací

Evropská komise pozastavila proplácení dotací holdingu Agrofert kvůli podezření ze střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Dotované projekty jeho holdingu ale jedou dál, platíme mu je z národních peněz. iRozhlas připomněl, že mezi projekty je i linka na toastový chleba Penam, jejíž příběh jsme detailně popsali  tomto textu už v roce 2017.

Nejprve manažeři Andreje Babiše před dvěma lety prolobbovali změnu pravidel pro čerpání dotací v programu OP PIK, aby se velké firmy dostaly k většímu balíku unijních peněz. A nyní začaly politikovy firmy, toho času zaparkované ve svěřenském fondu, z programu inkasovat. Mezi dotacemi vyniká stomilionová injekce na inovační linku na výrobu toastového chleba Penam.

Brusel původně zavedl opatření, podle kterého platilo dvacetiprocentní omezení na čerpání dotací pro firmy s více než 250 zaměstnanci. A to proto, že v těchto případech lze jen obtížně doložit, zda peníze přispěly k rozvoji výroby a novým pracovním uplatněním nebo jen vylepšily hospodářský výsledek dané firmy.

Petrovi Cingrovi, jednomu z nejvýše postavených manažerů Andreje Babiše, se toto omezení podařilo změnit. Po jeho korespondenci a schůzce s náměstkem ministra průmyslu Tomášem Novotným z jara 2015 se hranice zvýšila na 40 procent. Když loni na tyto intervence upozornil deník Neovlivní.cz, Cingr, Agrofert i Babiš argumentovali tím, že manažer nejednal za politikův holding, ale jako prezident Svazu chemického průmyslu. Nehájil tak prý zájmy Agrofertu, ale firem ze Svazu.

O případ se ale začal zajímat evropský úřad proti podvodům OLAF, kam kdosi anonymně poslal záznamy o jednání mezi Cingrem a Novotným. A kauzu popsala také zahraniční média. Respektovaný magazín Der Spiegel v souvislosti s případem loni doslova uvedl: Vlastnictví koncernu Agrofert ministrem financí a vicepremiérem české vlády znamená i pro otrlý Brusel “novou kvalitu střetu zájmů”.

Nepřehlédněte:

Foto: Elisabeth Broeckaert, European Union
» Evropský úřad proti podvodům vyšetřuje Babišův Agrofert
» Klíčový dokument kauzy Agrofert: Dopis manažera náměstkovi z průmyslu
» Babiš: Dotace pro Agrofert? Nemám s tím nic společného

OLAF ale dosud svůj verdikt neoznámil, změněná pravidla pro velké firmy prolobbované Cingrem proto dál platí. A firmy z Babišova holdingu tak mohly začít čerpat dotace. Nyní už začínají vypadávat první konkrétní případy eurodotací v tomto programu spojené s byznysem Andreje Babiše.

Inkasovaly Kostelecké uzeniny, Fatra a především Penam. A to rovnou sto milionů, které Evropská unie pošle do pekárenské firmy na inovační linku pro výrobu toastového chleba.

“Inovační projekt je zaměřen na zvýšení technické hodnoty a efektivnosti technologie na výrobu toastového chleba a užitných hodnot nových výrobků. Jde o pořízení linky s výraznými inovačními prvky (skladování a dávkování ingrediencí, vakuové hnětení, clean-room, inovovaný systém řízení výroby) umožňující realizaci nových produktů,” stojí v charakteristice dotace, jejíž další detaily jsou na externím odkazu zde.

Jak poznamenal reportér ekonomického týdeníku Euro David Tramba, který na dotaci jako první upozornil: ” Opravdu je zapotřebí, aby pekárna z holdingu Agrofert získala 100 milionů korun na „inovativní“ výrobu toastového chleba?”.

Firmy z rodinného fondu Andreje Babiše patří mezi rekordmany v čerpání národních i unijních dotací. Po miliardářově vstupu do vlády dotační suma ještě narostla. Z výroční zprávy za rok 2015, která je zatím poslední veřejně dostupná, vyplývá, že v tomto roce čerpal Agrofert na dotacích 1,8 miliardy korun.