Nová mocenská mapa v Praze: TOP 10 vlivu v hlavním městě

Půl roku po rozpadu vládní koalice v Praze bude ve čtvrtek stvrzená dohoda o rozdělení moci mezi politiky staronové koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. Posledních šest měsíců významně přepsalo mocenskou mapu v hlavním městě. Kdo nyní patří do desítky nejvlivnějších, kteří rozhodují o příští vládě v metropoli a výhledově o miliardách, které se ve městě točí?

Deník Neovlivní.cz přinesl žebříček nejmocnějších lidí v Praze přesně před rokem (prohlédnout si jej můžete zde »). Turbulence na místní politické scéně ale mapu výrazně změnily. Z první desítky vypadla díky politickým trafikám Radmila Kleslová (více tu »), do té doby neotřesitelná vládkyně města ve dvojici s Karlem Březinou.

Karel Březina. Foto: ČSSD

Karel Březina. Foto: ČSSD

⇒ O současné pozici Karla Březiny detailněji zde ».

Primátorka Adriana Krnáčová se navzdory soustavnému tlaku opozice i okopávání od vlastních straníků udržela v křesle. Odepsal ji i deník Neovlivní.cz, a to ve chvíli, kdy Kleslová zinscenovala pražský puč a klub ANO vyslovil primátorce nedůvěru. Zdálo se, že Krnáčová nemůže bitvu s Kleslovou, do té doby věrnou spojenkyní Andreje Babiše, vyhrát (naše analýza zde »). Jenže to dopadlo obráceně: z politiky odkráčela pod tlakem médií Kleslová, která díky svým příjmům ve státních a městských firmách začala významně ničit obraz celého Babišova hnutí.

⇒ Adriana Krnáčová: Číslo 3 žebříčku vlivných v Praze »

Pozici Krnáčové tak kromě jejího odchodu zachránila masivní podpora ze strany Andreje Babiše, který se do jejích sporů s Kleslovou do té doby odmítal míchat. Teprve když Radmila Kleslová rezignovala, lídr hnutí odmítl primátorské křeslo v Praze pustit a nasadil pro to všechny síly.

Kdo v dubnu 2016
ovládá Prahu?

1. Karel Březina
2. Petr Štěpánek
3. Adriana Krnáčová
4. Marek Hanč
5. Petr Dolínek
6. Daniel Křetínský
7. Luděk Sekyra
8. Petr Hulinský
9. Matěj Stropnický
10. Jaroslav Faltýnek

Když nezabral pokus s Martinem Stropnickým, který převzal post pražského šéfa po Kleslové, vsadil na osvědčenou kartu a vyslal do boje o Prahu zdatného obchodníka Jaroslava Faltýnka. Právě on – i díky svému někdejšímu působení v ČSSD – uměl nalézt společnou řeč se sociálními demokraty, kteří za každou cenu chtěli zůstat u vlády, a získal pro Krnáčovou dostatečnou podporu.

Jaroslav Faltýnek je tak jedním z nových hráčů na poli pražské politiky.

⇒ Proč postoupil Faltýnek do TOP 10? Čtěte více zde ».

Stejně jako další člověk, bez něhož by Adriana Krnáčová jen stěží zůstala dál primátorkou. Jde o Marka Hanče, specialistu na krizové PR, který nejen vylepšuje pošramocený mediální obraz primátorky, ale současně také disponuje cennými informacemi. Prahu zná jako málokdo, v minulosti působil jako klíčový spolupracovník někdejšího primátora za ODS Bohuslava Svobody.

⇒ Kdo je Marek Hanč? Přečtěte si více – zde ».

Do první desítky se dostal i předseda Strany zelených Matěj Stropnický. Mnohými podceňovaný komunální politik a aktivista dokázal uhrát slušné body, i když přišel o místo radního. Jako bolestné má získat jeden z nejvlivnějších magistrátních výborů – výbor pro dopravu. Jde v něm z hlediska rozpočtu o nejvíc peněz a chystají se miliardové investiční akce. Kromě toho dotlačil ANO, že kývlo na jeho plány ohledně většího balíku peněz na sociální bydlení.

⇒ Karta vlivu Matěje Stropnického: Naleznete ji tady ».