Nová výmluva Blatného: Data k očkování si hledejte sami

Ministr zdravotnictví sabotuje snahy novinářů a opozice získat strukturovaná data o očkování

Ministr zdravotnictví Jan Blatný i jeho vládní šéf Andrej Babiš dál pokračují v tajení detailních dat o tom, komu stát poskytl očkování proti koronaviru.

Blatný několikrát odmítl Neovlivní.cz data vydat, minulý týden pak přestal jeho úřad na otázky redakce odpovídat úplně. Poté, co jsme postup člena vlády zveřejnili, přišlo nové stanovisko, proč informace neposkytne.

Ministerstvo zdravotnictví nově tvrdí, že informace o tom, kolik lidí a z jakých struktur společnosti dosud dostalo vakcínu jsou k nalezení ve vládní očkovací strategii.


Andrej Babiš a Jan Blatný utajují data o očkování Foto: vlada.cz

“Struktura proočkovaných vychází z očkovací strategie. V té také najdete očekávaný harmonogram dodávek očkovacích látek do ČR,” napsala mluvčí úřadu Barbora Peterová.

Ve státní očkovací strategii ovšem nic takového není. Redakce žádala mimo jiné o tyto údaje:

Jaká je detailní struktura dosud naočkovaných: zdravotníci, senioři, ohrožené skupiny, manželky politiků? A kolik jich je v jednotlivých regionech.

Redakce žádala o data ještě před tím, než se ukázalo, že navzdory schváleným prioritám dostávají očkování i lidé, na které ještě nepřišla řada. Oficiální vládní čísla navíc ukazují, že nesouhlasí počet dodaných vakcín s údaji o tom, kdo byl dosud očkovaný proti kovidu.

Podle oficiálních vládních čísel z minulého týdne zatím dorazilo do země 169 tisíc dávek vakcíny proti koronaviru. Očkováno bylo podle prohlášení premiéra Andreje Babiše “zhruba” 75 tisíc lidí.

Když se pak minulý pátek v osm ráno spustil rezervační systém, do hodiny ukázalo se, že tuto chvíli jsou pro seniory k dispozici pouhé tři tisícovky dávek. Pro další zájemce už nebyly volné termíny, protože pro ně zatím není vakcína. Jenže dosud nebyli podle zjištění Neovlivní.cz z regionů naočkovaní ani všichni lékaři a lidé z kritické infrastruktury, kteří měli mít přednost ještě před seniory. Protože došla vakcína.

Kdo tedy dostal vakcínu místo nich a seniorů?

O data marně žádají ministra Blatného a premiéra i opoziční poslanci. Nedostali je totiž dokonce ani poslanci zdravotního výboru ve Sněmovně. A naposledy o ně žádali v úterý členové expertního Anticovid týmu ODS, lidovců a TOP 09. Marně.

A stejně pochodil na úterním jednání s premiérem pražský primátor Zdeněk Hřib: “Nemůže se dál dít, že nám (premiér) neposkytuje a zatajuje data. Třeba nevíme, kolik lidí naočkovaných v Praze je místních a kolik sem přijelo odjinud. Tuhle očkovací turistiku totiž podporuje vládní Centrální registrační systém, protože v krajích nezaručuje očkování pouze tamních obyvatel. Když tedy není místo, lidé se jedou očkovat jinam.”

Primátor Hřib – stejně jako před ním hejtmani – přitom vyzvali vládu, ať nechá očkování na nich. “Pokud se organizace očkování nechá na krajích a nezasahuje do toho vláda, tak věci fungují, jak mají,” dodal Hřib, podle kterého má Praha naočkované téměř všechny klienty a pracovníky domovů pro seniory, kteří o to projevili zájem.

Zdroj náhledové foto: Vlada.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email