© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Když prezident Miloš Zeman rozhodoval o milosti pro Jiřího Kajínka, ignoroval svědky, kteří byli připraveni vypovídat o vině doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha. Zeman dostal tajný seznam svědků na stůl letos v březnu, kdy poprvé veřejně promluvil o tom, že zvažuje Kajínkovo propuštění. Nakonec ale u prezidenta převážil politický kalkul: omilostněním populárního vězně můžu jen získat.
Dosud neznámé okolnosti prezidentovy milosti odhaluje nový díl investigativního pořadu portálu Seznam.cz Zvláštní vyšetřování. (Externí odkaz ZDE)
Dosud utajovaný seznam sedmi svědků prezidentovi poslal Phillip Janýr, který kvůli svým nedořešeným daňovým deliktům nyní žije v Rakousku. Ke Kajínkově případu se dostal skrze Vojtěcha Pokoše, jediného přeživšího z plzeňských serpentin, kde podle soudu před lety za peníze střílel právě Jiří Kajínek.
“Poslal jsem panu prezidentovi ten seznam svědků. Dokonce jsem o tom přímo s ním mluvil po telefonu. Proto mě pak velmi překvapilo, že nikdo ty svědky nekontaktoval a pan prezident velmi rychle rozhodl, jak rozhodl,” říká v pořadu Zvláštní vyšetřování Janýr.
Prezidentská kancelář nepopřela, že byl Hrad s Janýrem v kontaktu. Na otázku, jak prezident využil seznam svědků, ale Zemanův tým neodpověděl.
Ještě zjara přitom mluvčí Jiří Ovčáček veřejně tvrdil, že prezident bude dlouze zvažovat a s různými experty konzultovat, jestli má Jiřího Kajínka skutečně pustit na svobodu. Pro web info.cz tehdy řekl, že prezident rozhodne až na podzim.
Jenže nakonec bylo všechno jinak, už v květnu byl Jiří Kajínek na svobodě. Jeho propuštění Miloš Zeman zdůvodnil slovy, že už si odseděl dost a navíc v jeho případu jsou pochybnosti.
Jenže soudy v případě Kajínka pochybnosti nikdy neměly a všechny se shodly na tom, že nemá nikdy opustit brány vězení. Sehrály v tom roli i posudky expertů, kteří Kajínka označili jako pro společnost nebezpečného.
Ze seznamu svědků, kteří mají reportéři Zvláštního vyšetřování k dispozici, byl jen jediný ochoten vystoupit před televizní kamerou. Byl to právě zmiňovaný Vojtěch Pokoš, který při střelbě před lety přišel o bratra. “Ano, střílel tehdy Kajínek. Na tom nic neměním,” vypověděl Pokoš, který dokonce Kajínkovi po jeho propuštění volal, aby si vše vyříkali. “Budu mít pak klidnější duši.” Jejich schůzka se ale dosud neodehrála.
V pořadu zazněla také informace, že už před dvěma lety se Miloš Zeman nechal slyšet, že na konci svého funkčního období udělí Kajínkovi milost. A to proto, aby získal politické body. Tato varianta se nakonec podle Zvláštního vyšetřování ukazuje jako nejvíce pravděpodobná.
Nahrává jí i fakt, že seznam právníků a expertů, s nimiž Miloš Zeman milost pro Kajínka údajně konzultoval, prezidentská kancelář odmítla zveřejnit. Soudce Ústavního soudu Pavel Rychetský, jehož jméno prezident v souvislosti s milostí pro Kajínka jako jediné vyslovil, v pořadu uvedl, že o tom s Milošem Zemanem v posledních letech vůbec nemluvil.