Noví šéfové vystartovali proti vyšetřovateli kauzy Čapí hnízdo

Poté, co v posledních měsících proběhly personální změny ve vedení pražské policie, noví šéfové podali podnět proti vyšetřovateli politicky citlivé kauzy Čapí hnízdo. Využili k tomu nedávný rozsudek v kauze Neograph, kterou komisař Pavel Nevtípil rovněž vyšetřoval, a v níž podle soudu panují pochybnosti, zda postupoval nestranně. Předchozí vedení policie naopak za Nevtípilem striktně stálo a politikům jasně vzkázalo, aby od něj dali ruce pryč.

Poslední personální změny v pražské policii redakce Neovlivní.cz popsala zkraje roku s tím, že mohou mít dopad právě na vyšetřování premiérovy trestní kauzy Čapí hnízdo. (Článek zde) Dnes pak informoval iRozhlas.cz, že vedení pražské policie samo “udalo” Pavla Nevtípila Generální inspekci bezpečnostních sborů.

“Generální inspekci bezpečnostních sborů kontaktovala pražská policie po prostudování osvobozujícího rozsudku, který zdejšímu odboru hospodářské kriminality zaslalo Městské státní zastupitelství v Praze k takzvanému založení do spisu,” potvrdila rozhlasu mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Souvislosti
 » Žalobce zrušil obvinění Faltýnka, Babišovo stíhání trvá
 » Murínem to nekončí. Odchod řeší i další policisté z kauzy Čapí hnízdo
 » Tuhý odchází. A co Čapí hnízdo?
 » Bortí se kauza Čapí hnízdo? Jak rozumět krokům žalobce Šarocha
 » Nadřízený Nevtípila končí coby šéf pražské policie

Verdikt se týká kauzy Neograph, kterou Nevtípil vyšetřoval. Obvinění kvůli tunelování papírny v ní čelil Vladimír Sitta, korunní svědek sledovaného případu předražených jízdenek pražského dopravního podniku s Ivo Rittigem v čele obžalovaných. Sitta po celou dobu tvrdil, že jeho stíhání vzniklo na objednávku právě kvůli jízdenkové kauze, aby znevěrohodnilo jeho svědectví. Soud jej nyní nepravomocně obvinění zprostil, Nejvyšší státní zástupce ale obratem podal dovolání.

V rozsudku přitom soudkyně vrchního soudu Kateřina Jonáková v případě Nevtípila vychází z již zveřejněných odposlechů Rittigových právníků. Na ty se odvolával mimo jiné i premiér Babiš, když tvrdil, že komisař Nevtípil jeho kauzu zpracoval na politickou objednávku.

V odposleších ale není žádný přímý důkaz, že by Nevtípil cokoli ohnul. Zachycují jen hovory Rittigových právníků, kteří o komisaři mluví jako o “Nevťovi” a vypráví si, že pro něj připraví nějaké podklady. Na základě toho soudkyně v rozsudku dospěla k závěru: “…že na kpt. Ing. N. hovořící osoby spoléhaly .”

Pražská policie poslala inspekci na svého vyšetřovatele poté, co se vyměnili prakticky všichni šéfové, kteří kauzu Čapí hnízdo před lety rozjížděli.

Nejprve v létě odešel šéf policie v Praze Miloš Trojánek, který se tvrdě postavil za své podřízené v kauze Čapí hnízdo a politikům vzkázal, aby neovlivňovali vyšetřování. Po Trojánkovi ke konci roku odešla další klíčová postava: náměstek pro kriminální policii a vyšetřování Ivan Smékal.

Jistý posun ve vnímání kauzy ze strany vedení pražské policie byl přitom patrný i navenek už na přelomu roku. Když premiér Babiš tehdy opět označil svoje trestní stíhání za “politický proces”, tentokrát už se z policie nikdo neozval, aby detektivy hájil.