Nový kandidát na prezidenta: bývalý šéf Rusnokovy kanceláře

Pracoval pro dva ministry, řídil kancelář předsedy vlády, byl vojenským diplomatem i pracovníkem KPMG. Teď hodlá Karel Štogl vyzvat Miloše Zemana na souboj o prezidentský post. Neoficiální informace o chystané kandidatuře na dotaz  Neovlivní.cz potvrdil sám Štogl: “Chci porazit Miloše Zemana.”

Veřejnost jeho jméno patrně vůbec nezná, přitom se roky pohyboval v zákulisí nejvyšších pater politiky spojené s ČSSD. Zřejmě nejvyšší úřednické mety dosáhl v roce 2013, kdy se stal šéfem kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka.

Karel Štogl, Zdroj: Úřad vlády

“Cítím se na vrcholu svých fyzických a duševních sil a myslím si, že mám velkou šanci v prezidentských volbách uspět. Mám schopnost lidi spojovat a dostat z nich metodou cukru a biče to nejlepší, co v nich je,” zdůvodnil kandidaturu Karel Štogl.Oficiální kampaň hodlá rozjet až v červnu. Detaily své kampaně, financování i tým proto zatím nezveřejnil.

“Počítám se spoluprací s odborníky z oblasti politologie, sociologie, ekonomie, bezpečnosti, marketingu, zdravotnictví, sportu a médií. Konkrétní jména oznámím do začátku mojí volební kampaně,” dodal.

Karel Štogl tvrdí, že v tuto chvíli má předběžně zajištěné i financování většiny kampaně. O kolik peněz půjde a jaké jsou zdroje jeho rozpočtu, to zatím také neprozradil. Pouze podotkl: “Financování bude maximálně transparentní. Výhodou je, že v době internetu, Facebooku a dalších vymožeností moderní komunikace a techniky nejsou potřeba rozpočty s mnoha desítkami milionů.”

Ačkoli se hodlá postavit Miloši Zemanovi, jeho politická kariéra byla doposud často spojena s lidmi, kteří měli k současnému prezidentovi blízko. Ať už je to již zmiňovaný Jiří Rusnok, kterého Zeman jmenoval premiérem úřednické vlády po pádu kabinetu Petra Nečase. Nebo někdejší jihomoravský hejtman Michal Hašek, s nímž jej pojil také přátelský vztah. Ostatně při minulé prezidentské volbě televizní kamery zachytily Karla Štogla mezi podporovateli Miloše Zemana během prvního prezidentského duelu v TV.

Jeho kariéra ale začala strmě stoupat hlavně díky Jaroslavu Tvrdíkovi, který z něj udělal poradce v době, kdy sám působil jako ministr obrany. Když Tvrdík na postu ministra skončil, Štogl se stal vojenským diplomatem OBSE ve Vídni. Po svém návratu si jej vybral Bohuslav Sobotky, aby se stal jeho osobním tajemníkem na ministerstvu financí. Když byl hejtmanem David Rath, Štogl působil i v regionální dotačním úřadu ve Středočeském kraji.

Karel Štogl je pátým kandidátem na post hlavy státu, který oznámil,že se chce stát prezidentem. Minulý týden obhajobu prezidentské funkce oznámil Miloš Zeman, loni to byl textař a podnikatel Michal Horáček a lékař Marek Hilšer. Kandidaturu zvažují také dlouholetý předseda Akademie věd Jiří Drahoš či diplomat Petr Kolář.