Nový ministr Kněžínek. Už jednou se Babišovi osvědčil

Andrej Babiš našel bleskurychle náhradu za Taťánu Malou, která rezignovala kvůli opsaným diplomovým pracím. Ministrem spravedlnosti v jeho vládě se stane dosavadní místopředseda legislativní rady Jiří Kněžínek. Právě členové rady protestovali proti jmenování Malé ministryní. Jiří Kněžínek býval v minulosti vládním prošetřovatelem a tehdy jsme popsali jeho roli při vyšetřování nestandardních zásahů v kauze Čapí hnízdo. S ohledem na Kněžínkovo dnešní jmenování předkládáme text z dubna 2016.

Stížnost dvou vysoce postavených úředníků ministerstva financí na podřízenou, která za jejich zády zjišťovala v Bruselu informace o vyšetřování kauz spojených s Andrejem Babišem, jde do ztracena. Prošetřovatel ministrů Jan Kněžínek konstatoval, že se vicepremiér ničeho nedopustil. A Babišův náměstek, který vydal pokyn pokoutně pátrat po informacích o aférách svého šéfa, zase nespadá pod Kněžínkovu personální pravomoc.

“Mohu potvrdit, že jsem dospěl k závěru, že se 1. místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš nedopustil protiprávního jednání,” potvrdil pro Neovlivní.cz prošetřovatel Jan Kněžínek.

Kněžínek ve svém verdiktu neříká, že pokoutné zjišťování informací bylo v pořádku. Říká jen, že jednání jiných osob než ministra nespadá do jeho kompetence. “Z pohledu vládního prošetřovatele je tím věc uzavřena. Tento závěr vládního prošetřovatele nemá žádný vliv na vyšetřování poskytnutí dotace na ‘Čapí hnízdo’, probíhající v působnosti jiných orgánů,” dodal Kněžínek.

V praxi to ovšem znamená, že případ zjišťování informací o stavu vyšetřování kauz ministra financí v podstatě končí. Babišův úřad totiž již dříve oznámil, že na postupu prvního náměstka Tomáše Vyhnánka nevidí problém. Právě Vyhnánek úřednici resortu Barboru Boschat pověřil pátráním v Bruselu po kauzách Čapí hnízdo a dotací pro Agrofert, a to za zády jejich přímých nadřízených.

Deník Neovlivní.cz získal a zveřejnil nahrávku, která zachycuje, jak se úředníci snažili případ řešit s Vyhnánkem. Poslechnout si ji můžete zde:


Podrobněji: Na ministerstvu financí řeší Agrofert a Čapí hnízdo »

K této kauze:

» Dilema úředníka Bureše, má dva měsíce na proklepnutí svého šéfa Babiše
» Zlom: Brusel spustil oficiální vyšetřování Čapího hnízda
» Exkluzivní rozhovor: Kontroluje unijní peníze, zprávy o Babišovi ji zneklidňují
» Evropský úřad proti podvodům vyšetřuje i Babišův Agrofert

Tomáš Vyhnánek v oficiálním prohlášení uvedl, že Baboru Boschat skutečně pověřil, aby mu zjistila stav vyšetřování dvou případů v Evropském úřadu pro boj proti podvodům OLAF. Prohlásil, že šlo o standardní postup.

Náměstek vydal pokyn den poté, co redakce Neovlivní.cz zveřejnila, že OLAF vyšetřuje další dotace pro Agrofert, hlavní značku impéria miliardáře Babiše (více zde »).

Dva nadřízení Barbory Boschat – šéf oddělení Ladislav Janák a ředitelka odboru Martina Uhrinová – to ale za standardní nepovažovali. Stěžovali si, že to bylo za jejich zády a nadto v kauzách, které se týkají ministra, což ohrožuje důvěryhodnost jeho samého i resortu.

Oba z resortu nakonec odešli a čelili kárnému řízení.