Nový muž pražského Smart Cities: fotbalový trenér se základní znalosti IT

Hnutí ANO nominovalo do dozorčí rady pražské městské společnosti Operátor ICT, která má na starost stamilionový projekt Smart Cities, bývalého fotbalového trenéra Stanislava Nekolného. Současný šéf stranické buňky ANO na Praze 18 sám přiznává, že jeho znalosti v IT jsou základní. Kdo jej do dozorčí rady městské firmy konkrétně navrhnul, to Nekolný tají.

Politikům z hnutí Andreje Babiše se podařilo v tichosti a za většinového nezájmu regionální opozice plošně ovládnout agendu Smart Cities, psali jsme před více než rokem zde. Projekt, v němž se rozjela hra o miliardy z veřejných rozpočtů a unijních dotací, původně vznikl v západní Evropě jako nástroj pro efektivnější správu a rozvoj měst. V podání hnutí ANO měl ale už na startu zcela jiný obraz: Čím dražší tím lepší.

K tématu:

smart_cities_mesto_IT
» Smart Cities po Česku. Veřejné stamiliony ovládli lidé z Babišova hnutí
» Ze šesti procent dvacet. Jak narostla odměna za Smart Cities pod taktovkou ANO
» Mysleli si, že to nikdo nečte, říká pirát o milionech ke Smart Cities
» Krnáčová ke Smart Cities: Dělali to špatně, debata o zneužití milionů je zcestná

O stamilionech na agendu Smart Cities v Praze rozhodují prakticky jen lidé z hnutí ANO. Bavíme se přitom o 700 milionech, které město na projekt na loňský a letošní rok vyčlenilo. Navzdory tomu, jasnou představu o celém projektu předem politici nezveřejnili

Nejnověji posílila dozorčí rady společnosti Operátor ICT, kam radní na návrh ANO agendu Smart Cities převedli. Do dozorčí rady nastoupil bývalý fotbalový trenér jednoho z pražských přeborů Stanislav Nekolný. Ten současně řídí stranickou buňku ANO v Praze 18  a jak sám uvedl ve vlastním životopise, své znalosti IT problematiky považuje za základní. Agenda Smart Cities je přitom hlavně o IT.

Kdo přesně přišel na nápad, že by Nekolný nastoupil do dozorčí rady Operátora ICT, to sám nový člen tají. ” Do dozorčí rady Operátora ICT jsem byl nominován jako zástupce hnutí ANO. Hnutí deklarovalo, že bude bojovat proti kumulaci funkcí a jelikož někteří kolegové více funkcí měli, rozhodli se funkce v dozorčích radách opustit. To je myslím zcela správné,” zdůvodnil své jmenování pro Neovlivní.cz Nekolný.

To, že IT není jeho specializací, Nekolný jako problém pro své působení ve firmě, která řeší hlavně IT, nevidí. Jak říká, je to firma jako každá jiná.

“Hlavní náplň Operátora ICT  jsou sice IT a technologie, ale pořád je to firma, která se řídí stejně jako firmy jiné. Já nejsem v dozorčí radě proto, abych programoval nebo vytvářel aplikace, ale abych hájil zájmy akcionáře, prosazoval jeho vůli a dohlížel na procesy,” dodal Nekolný.

Dosazení Nekolného přesně odpovídá mechanismu, jaký hnutí ANO v projektech Smart Cities zvolilo.  Hnutí ANO dosadí na klíčové pozice na magistrátech a radnicích své nominanty, čímž má zajištěné politické krytí projektu. Jde například o vedení komisí pro Smart Cities či funkce spojené s kontrolou využívaných peněz.

Na druhé straně mimo radnici stojí uskupení (firma, platforma či spolek), které v praxi projekt řídí, a má tak vliv na to, kam půjdou veřejné stamiliony. I tato uskupení ovládají lidé přímo či nepřímo propojení s hnutím ANO. Nebo jsou napojení rovnou na lídra hnutí Andreje Babiše, s nímž se potkali ještě za komunismu v Petrimexu, nebo pak pro něj pracovali v jeho firmách.

Nad tím vším je pak politická záštita přímo z centrály ANO na pražském Chodově. Agenda Smart Cities patří mezi hojně propagovaná témata na oficiálních webových stránkách hnutí. Jednotlivé akce v regionech pak zpravidla zaštiťují vahou své funkce ministři, které si Andrej Babiš vybral do vlády.

Článek je součástí projektu, který podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.