Nový plán: Krnáčovou má ve vládě nad Prahou podpořit ODS

Andrej Babiš odmítá vyklidit pozice v Praze. Aby si pojistil, že primátorský řetěz zůstane ANO, rozšířil mandát vyjednavačům o novou variantu: a tou je překvapivě spolupráce s ODS. Kromě možnosti, že v Praze dál povládne současná koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice se tak otevírá cesta k menšinové vládě ANO se socialisty, kterou by z opozice jistili občanští demokraté.

Bude to zřejmě už víkendový kongres ODS, který určí podobu nové vlády v hlavním městě. Během týdne se potvrdily informace Neovlivní.cz, že plán TOP 09 vládnout spolu s ODS a nezávislými se bortí. ODS oznámila, že přetrvávají programové neshody. Tři nezávislí zastupitelé pak rovnou odešli od vyjednávacího stolu s tím, že se této vlády účastnit nehodlají. Projekt tím přišel o většinu v zastupitelstvu.

O situaci v Praze 

Adriana Krnáčová na momentce z celostátního sněmu hnutí ANO. Foto: Ano, bude líp
» Vysedí si Krnáčová vládu nad Prahou? Zdá se, že ANO
» Praha je paralyzovaná, úředníci se bojí rozhodovat
» Vláda nad Prahou? Jsou tak zoufalí, že už nevadí ani komunisté, říká Udženija
» Kleslová vypadla z žebříčku TOP 10 vlivných v Praze
» Hodiny před krachem: Co předcházelo pádu pražské vlády
» Za zavřenými dveřmi ANO: Jak Babiš nerušil a Kleslová vyšachovala Krnáčovou
» Čistka na pražském magistrátu: Kleslová přišla o klíčové spojence i kontrakty

Scénář, že ANO s Adrianou Krnáčovou v roli primátorky má reálnou šanci Prahu udržet, o které již deník Neovlivní.cz informoval », se tak jeví jako stále reálnější.

Hned tři na sobě nezávislé zdroje deníku Neovlivní.cz potvrdily, že hnutí ANO po zmiňovaném kongresu očekává definitivní stanovisko občanských demokratů k projektu vlády s primátorkou Krnáčovou za podpory ODS.

Rozhovory mezi politiky o této variantě probíhaly tento týden.

“Jedná se o menšinové vládě ANO a ČSSD s opoziční podporou ODS či vládě na současném půdorysu s některými ze stran Trojkoalice opět jištěnou ze strany ODS. Vychází se z toho, že ČSSD se chce za každou cenu ve vládě udržet a s pražskou ODS jsou sociální demokraté schopni se dohodnout,” uvedl jeden ze zdrojů blízkých vyjednávacím týmům.

Spolupráce ANO a občanských demokratů by přitom byla překvapivá. ODS se – zejména proti postavě primátorky – ostře vymezovala, lídr hnutí ANO Babiš zas opakovaně označoval občanské demokraty za symboly korupce a klientelismu.

Ještě koncem loňského roku navíc tvrdil, že by mu nevadilo, kdyby ANO skončilo v Praze v opozici.

Nyní ale dělá podle zjištění Neovlivní.cz vše proto, aby jeho hnutí hlavní město udrželo. I za cenu, že by ODS dostala možnost mluvit do klíčových záležitostí Prahy.

Nová pražská koalice by přitom měla být známa do 28. ledna, na kdy je naplánované zastupitelstvo hlavního města. Deník Neovlivní.cz již v prosinci informoval, že neschopnost pražských politiků vládnout ohrožuje chod města (více zde »).

Firmy si stěžují, že stojí rozhodnutí o jejich byznyse, politici oddalují choulostivé verdikty. O zdlouhavých procesech mluví už i lidé ve společnostech vlastněných městem. Situace je tak podobná stavu před každými volbami. Úředníci i politici se bojí rozhodovat.