Nový problém programů Covid: Státní záruka nemusí platit

Státní tajnosti kolem příjemců pomoci v programech Covid přinesly nečekaný problém. Postoj státu, který vytrvale odmítá zveřejnit seznam firem a podnikům čerpajícím pomoc, tentokrát postavil do krajně nepříznivé situace banky. Ty poskytují firmám úvěry se státní zárukou. Podle právních analýz ale bankám hrozí, že pokud stát příjemce pomoci nezveřejní a ten současně přestane půjčku splácet, nemusí státní záruka platit. A to může mít dopad na ochotu peněžních ústavů půjčovat postiženým firmám.

Ministerstvo průmyslu a obchodu i státní rozvojová banka nadále trvají na tom, že zveřejnit kompletní seznam firem a podniků, kterým stát během vládních koronavirových zákazů pomohl, nelze. A odkazují se na to, že jim to nedovoluje zákon o bankách.

Uplynulé týdny jsme pátrali v zákulisí vlády a na ministerstvech, jak Babišova administrativa fakticky pomáhá firmám postiženým jejími zákazy. Odhalení čtěte v červnovém časopise Neovlivní.cz Https://neovlivni.cz/predplatne/

Naposledy to v pátek na dotaz Neovlivní.cz zopakovala mluvčí ČMZRB Marie Lafantová. “Nemáme problém se zveřejněním příjemců podpory z programů Covid, pokud nám to legislativa jasně stanoví.”

Do dnešního dne státní banka na webových stránkách zveřejnila celých šest firem, kterým stát pomohl bezúročnou půjčkou v programu Covid I. Podle oficiálních dat přitom mezi firmy mělo putovat 1,6 miliardy korun. Drtivá většina žadatelů ale byla odmítnuta. A tím, že stát odmítá zveřejnit, komu bezúročné půjčky poskytl, není možné celý proces veřejně zkontrolovat.

Nyní se navíc ukázalo, že tajnosti státu mohou poškodit samotné žadatele o státem garantované úvěry u komerčních bank. Podle právníků z advokátní kanceláře Jany Krouman totiž nově platí, že pokud stát příjemce pomoci v programech Covid nezveřejní a ten současně přestane půjčku splácet, nemusí státní záruka platit.

Vyplývá to podle jejich závěrů ze zákona o státní záruce, který začal platit od 6. května. Počítá se v něm se zveřejněním nejen jmen příjemců, ale i jejich skutečných vlastníků, což je jinak neveřejný údaj.

“Dle mého názoru se zákon o státní záruce vztahuje také na programy Covid II a Covid Praha, i když v médiích se o něm doposud mluví jen v souvislosti s Covid III. Samotný předpis je však pojat široce a z jeho textu neplyne, že by se mělo jednat výhradně jen o Covid III. Také MPO mě v kontextu programu Covid II odkázalo na zákon č. 228/2020 Sb. o státní záruce, že příjemci mají být zveřejněni podle tohoto zákona. Pokud příjemce a jeho skutečný vlastník nejsou zveřejněni, státní záruku nelze uplatnit,” uvádí advokátka Jana Krouman, která nyní zastupuje hned několik neúspěšných žadatelů o státní pomoc.

Právní výklad, že se zveřejňování týká nejen příjemců pomoci v rámci programu Covid III, ale i těch předchozích, skutečně potvrdilo v oficiální komunikaci i Ministerstvo průmyslu a obchodu. A to konkrétně vedoucí jeho oddělení otevřeného úřadu Slavomír Novotný. Vyplývá to z dokumentace, kterou má redakce Neovlivní.cz k dispozici.

Souvislosti
» Covid I běžel ještě tři dny poté, co byla jeho kapacita vyčerpaná
» Pomoc podnikatelům ve Švýcarsku: Do pár hodin
» Chyba v programu Antivirus: Dvě žádosti pod jedno ID

I přesto MPO i ČMZRB příjemce pomoci v programech Covid II a Covid Praha dosud nezveřejnily. Tajnosti ministerstva a banky přitom moc nedávají smysl.

Firmy totiž stejně musely už v samotné žádosti o úvěry či záruky podepsat, že souhlasí se zveřejněním svých údajů. Obstrukce by dávaly smysl jen v případě, že by jejich důvodem bylo zakrýt třeba skutečnost, že někteří žadatelé byli zvýhodnění či to, že na pomoc nebylo dost peněz.

Toto podezření vzbudil například fakt, že výše zmiňovaný program bezúročných půjček Covid I běžel ještě tři dny poté, co byla jeho kapacita vyčerpaná a bylo tedy jasné, že většina uchazečů nemá šanci uspět. Popsali jsme zde. (Přímo programu Covid I se ale problém záruk netýká, protože jde o bezúročné půjčky přímo od ČMZRB a nikoli státem garantované úvěry od komerčních bank.)

Popisovaný zákon o státní záruce, kam paragrafy o zveřejňování příjemců pomoci překvapivě dokázali protlačit Piráti, začal platit první květnový týden. Termín pro zveřejnění příjemců záruk poskytnutých před účinností toho
zákona – tedy Covid II a Covid Praha, je do 30 dní po účinnosti zákona, tj. nejpozději 5. června.

Záruky poskytnuté po účinnosti zákona (Covid III), se musí zveřejnit do 15 dní po účinnosti zákona. Jelikož Covid III stát spustil v pondělí 18.5.2020 a běží do 25.5., termín zveřejnění je 9. června.

“Příjemci podpor v programu Covid II, ale i Covid Praha, kterým byla přiznána podpora až po 6. 5. 2020, tedy měli být zveřejněni již koncem minulého týdne. A další by měli následovat,”dodala advokátka Krouman.

Jak stát ve skutečnosti pomáhal? A chtěla vůbec vláda podnikům a firmám pomoci? Sledovali jsme dění v zákulisí vládního kabinetu a investigaci přinášíme v červnovém čísle časopisu Neovlivní.cz. Objednávat můžete zde:

Zdroj náhledové fotografie: vlada.cz