Nový šéf GIBS: Překvapivá sázka na expolicistu

Už příští týden předstoupí státní zástupce z Loun Radim Dragoun před poslance, kteří budou projednávat jeho avizované jmenování do čele Generální inspekce bezpečnostních sborů. Dragoun vyhrál výběrové řízení na šéfa GIBS poté, co premiér Andrej Babiš z jejího čela vystrnadil Michala Murína. O to víc je Dragounova volba překvapivá. Během své dosavadní kariéry rozhodně nebyl poslušnou loutkou.

98 bodů ze 100. S takovým výsledkem vyhrál výběrové řízení, v němž uchazeče o post šéfa GIBS vybrala meziresortní komise. V ní byli zastoupeni i lidé, kteří nastoupili do svých funkcí ještě před vstupem Andreje Babiše do politiky: třeba šéf hasičů Ryba nebo ředitel vězeňské služby Dohnal. Ale také lidé – jako třeba šéf vojenské zpravodajství Beroun nebo šéf “cifršpionů” Kazda – kteří platí za osoby loajální premiérovi.

A Andrej Babiš následně oznámil, že Radima Dragouna navrhne na šéfa GIBS.

Psali jsme:

» Bez personálních změn premiér kauzu Čapí hnízdo nezastaví
» Šéf GIBS odmítl Babišovu výzvu k rezignaci, přišla kontrola z financí
 » Kontrola na GIBS přišla na udání
 » Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda

Volba je to překvapivá. Andrej Babiš, který už rok řeší problém se svým trestním stíháním v dotační kauze Čapí hnízdo, se netají snahou ovládnout generální inspekci bezpečnostních sborů. Dragounova dosavadní kariéra u policie i na státním zastupitelství ale ukazuje, že doposud rozhodně nebyl poslušnou loutkou.

Je tedy otázka, jak by se zachoval, kdyby odněkud přišel požadavek na zásah do trestní kauzy třeba právě Čapího hnízda.

Doposud tlakům odolával. V policii pracoval na protikorupční službě v éře, kdy se jí dařilo zavírat velké ryby. Dragoun byl zařazený v operativě, měl tedy na starost sběr informací v terénu.  Mimo jiné byl součástí týmu, který pracoval na případu uprchlíka Radovana Krejčíře. Z té doby jej provází pověst člověka, který nebere úplatky a případ neprodá.

Později se podílel také na vyšetřování kauzy poslance Zdeňka Kořistky, který oznámil, že ho lidé kolem tehdejšího šéfa ODS Mirka Topolánka chtěli podplatit výměnou za to, že nepodpoří vznikající vládu Stanislava Grosse. Dragoun vyslýchal mimo jiné právě Topolánka.

Podobné reference přicházejí i z okresního státního zastupitelství v Lounech, které poslední roky řídí. Pečlivý žalobce, který nikdy nenechal emoce, aby jej ovládly. Dragoun je známý také tím, že na lavici obžalovaných poslal hned několik soudců. Už dříve uspěl s obžalobou například někdejšího litoměřického soudce Knotka, který podle rozsudku bral v různých kauzách úplatky.

Pokud Radim Dragoun příští týden projde sněmovní komisí pro GIBS i bezpečnostním výborem a vláda jej nakonec skutečně jmenuje, bude relativně brzy jasné, jak pevná bude jeho pozice. Zda uspěje na inspekci, totiž záleží mimo jiné na tom, jakými lidmi se obklopí. A zda si nechá nadiktovat své zástupce jako třeba současnou prozatímní šéfku Haderkovou, která po vynuceném odchodu Murína usedla na jeho místo. Babišovi loajální Haderková už podle informací Neovlivní.cz dala najevo, že by ráda v nějaké funkci ve vedení inspekce zůstala.


Štítky: , ,